اجرای نمای شیشه ای کرتین وال, فروش نمای کرتین وال, قیمت نمای شیشه ای کرتین وال, مجری نمای کرتین وال, نمای شیشه ای کرتین وال,

طراحی و اجرای نمای کرتین وال فیس کپ


اجرای نمای شیشه ای کرتین وال, فروش نمای کرتین وال, قیمت نمای شیشه ای کرتین وال, مجری نمای کرتین وال, نمای شیشه ای کرتین وال,

نمای شیشه ای کرتن وال
Curtain Wall Façade


نمای کرتین وال چیست:

کرتن وال در معنای تحت لفطی به معنی دیوار پرده ای است که از این نوع نما جهت پوشش نمای خارجی و جداسازی فضای خارجی ساختمان از فضای داخلی استفاده میشود که علاوه بر وظیفه جداکننده ای – باعث کاهش وزن تحمیلی بر سازه اصلی ساختمان شده و از بار مرده وارد بر ساختمان می کاهد .

یکی از اصلی ترین متریالهای پر کننده داخل فریم های آلومینیوم نمای کرتن وال” شیشه ” است که میتواند به صورت تک جداره – ۲ جداره و ۳ جداره بر روی سازه آلومینیومی نمای کرتن وال نصب گردد . بسته به مدل طراحی – ابعاد سازه – بارهای وارده – ارتفاع و عرض مدول بندی – و توقعات معمار و کارفرما از نمای شیشه ای طراحی شده میتوان از شیشه ها با خواص مختلف از جمله شیشه های رنگی– سکوریت- لمینیت و یا چند جداره در سازه های ” نمای شیشه ای کرتن وال ” استفاده نمود . نمای شیشه ای کرتن وال به دلیل ساختار خاص سازه ای و نوع اجرا ( در صورتیکه به صورت استاندارد و بهینه اجرا گردد ) – لاستیک های عایق مورد استفاده ( جهت آب بندی و هوابندی ) – دارای استحکام و مقاوم بسیار مناسبی در برابر نفوذ آب وهوا – حرارت – برودت – فشارهای وارده بر اثر باد و برف و … – و نیروی وارده بر اثر زمین لرزه و تکانه های آنی ساختمان میباشد .

از سیستم نمای شیشه ای کرتن وال بیشتر در ساختمانهایی که معماران و کارفرمایان خواهان بیشترین میزان فضای باز برای ایجاد زیباترین چشم انداز و ورود نور طبیعی به داخل فضای ساختمان هستند ” استفاده می گردد .

جهت طراحی و اجرای نمای شیشه ای کرتن وال بایستی به آیتم ها و موارد بسیاری توجه شود که در این قسمت سعی میشود به صورت اجمالی به توضیح مراحل طراحی و اجرای نمای کرتین وال فیس کپ ( درپوش دار ) ” که متداولترین نوع نمای شیشه ای کرتن وال است بپردازیم .

 


ساختار کلی و روش اجرای نمای کرتین وال فیس کپ ( درپوش دار )

به طور کلی نمای شیشه ای کرتین وال درپوش دار از ترکیب ۵ جز, اصلی تشکیل میگردد .

  1. زیرسازی فلزی به صورت کمربند فلزی ( با قوطی یا ناودانی ) با اتصالات پیچ و مهره‌ای (زیر سازی کرتین وال)
  2. استراکچر اصلی با پروفیل های الومینیومی سختی کاری شده به صورت افقی و عمودی
  3. متریال پر کننده داخل فریم ها ( که امروزه از شیشه با ساختارهای مختلف به عنوان متریال اصلی استفاده میگردد )
  4. پروفیل نگهدارنده شیشه ( جهت فیکس نمودن شیشه بر روی سازه الومینیومی )
  5. درپوش یو شکل ۵ سانتی ( که جهت فینیشینگ نما از بیرون نمای ساختمان بر روی نگهدارنده های شیشه فیکس میشود )

 


 

مراحل طراحی و نحوه ی اجرای نمای شیشه ای کرتین وال فیس کپ

۱- طراحی سازه نمای شیشه ای کرتین وال “

در زمینه طراحی و اجرای نمای کرتین وال علاوه بر جلوه بصری نمای شیشه ای طراحی شده – جهت پایداری و امکان اجرایی سازه تحت طراحی بایستی به مواردی همچون اندازه فواصل سقف ها – فواصل پروفیل های عمودی و افقی سازه اصلی – ارتفاع کلی نمای شیشه ای – فشارهای وارده بر نما – نوع – وزن و ضخامت شیشه و دیتیل های کرتین وال اجرایی استاندارد و مناسب توجه نمود . توجه به موارد فوق باعث میشود که طراح و پیمانکار به اطلاعات درستی جهت انتخاب پروفیل های مناسب با سطح مقطع – دیتیل و ممان کافی جهت اجرای سازه آلومینیومی نمای شیشه ای کرتن وال دست یابند . عدم توجه به رعایت موارد فوق در طراحی سازه اصلی میتواند مخاطرات جبران ناپذیری در طول زمان اجرا و پس از آن به همراه داشته باشد . خوشبختانه با توجه به مقاطع و جزئیات اجرایی کرتین وال بصورت متنوع در پروفیل های سازه کرتن وال میتوان گفت محدودیت خاصی در اجرای ابعاد و اشکال خاص وجود ندارد . همچنین جهت طراحی و اجرای نمای شیشه ای کرتین وال محاسبات خاص سازه ای وجود دارد که به تفضیل در آیکون ذیل صفحه توضیح داده شده است . همچنین تهیه نقشه از بیلت از سازه اصلی ساختمان و مشخص نمودن نقاط بحرانی و طراحی فواصل سازه آلومینیومی نمای شیشه ای از اجزای جدایی ناپذیر طراحی نمای شیشه ای کرتن وال میباشد .

۲- زیرسازی فلزی نمای شیشه ای کرتین وال

دیتیل های های اجرایی متنوعی جهت اجرای زیرسازی نمای شیشه ای کرتین وال مورد استفاده قرار میگیرد که اصولی ترین آن ایجاد کمربند فلزی ( به صورت افقی در قسمت هایی است که لامل عمودی به سازه اصلی متصل میگردد ) میباشد که به صورت جوشی به سازه اصلی ساختمان متصل میگردد . پس از ان نبشی آهنی با ۲ سوراخ لوبیایی ( با اتصال جوش ) در آکس پروفیل های عمودی بر روی کمربند اهنی نصب گردیده و در انتها براکت از جنس آلومینیوم یا گالوانیزه ( که دارای سوراخ لوبیایی است ) به نبشی اهنی ذکر شده به وسیله پیچ و مهره متصل میگردد . از مزایای استفاده از نبشی و براکت با سوراخ های لوبیایی میتوان به قابلیت رگلاژ و دقت بالا به هنگام نصب سازه الومینیومی و همچنین استفاده از مزایای مربوط به سازه کاملا مفصلی ( جهت جلوگیری از مخاطرات مربوط به تکانه های انی ساختمان ) جهت اجرای نمای شیشه ای کرتن وال اشاره نمود .

۳- ساخت و نصب سازه آلومینیومی “

پس از برش پروفیل لامل های عمودی با اندازه های موجود در نقشه اجرایی نما ( که معمولا از قبل توسط پیمانکار تهیه شده و به تایید دستگاه نظارت و یا طراح پروژه رسیده باشد ) – لقمه های اتصال پروفیل های عمودی به افقی در جای خود بر روی پروفیل عمودی با پیچ نصب میگردد ( که این لقمه ها در ۲ نوع کشویی و ثابت وجود دارد ) همچنین عملیات برش کاری با اندازه های مورد نیاز بر روی پروفیل های افقی نیز انجام میگردد . در این مرحله میتوان لاستیک های آب بندی و هوابندی و ایزولاتور ها ( عایق های حرارتی – بررودتی ) را بر روی لامل های عمودی و افقی نصب نمود – پس از اتمام این مرحله ” میتوان نصب سازه آلومینیومی بر روی زیرسازی فلزی ( که از قبل نصب شده است ) را آغاز نمود . بدین صورت که همزمان با کنترل سازه از لحاط شاقول و تراز بودن پروفیل های عمودی با پیچ و مهره به براکت نصب شده بر روی زیرسازی متصل گردیده و پروفیل های افقی در قسمت های لقمه بندی شده جاگذاری شده و با پیج به واسط پروفیل های عمودی متصل میگردد .

۴- نصب شیشه ها ”

پس از اتمام نصب سازه آلومینیومی نوبت به نصب شیشه ها در داخل فریم های الومینیومی میرسد . بدین صورت که پس از جاگذاری شیشه ها در داخل فریم های آلومینیومی از نگهدارنده آلومنیومی ۵ سانتی ( نگهدارنده موقت ) جهت فیکس نمودن شیشه در داخل قاب ها ( با پیچ های سرمته ای ) استفاده میشود . همچنین از تاکوزهای آلومینیومی و پلاستیکی جهت ایجاد فاصله مناسب ماببن شیشه و سازه آلومینیومی و همچنین بارگذاری مناسب شیشه در داخل فریم ها استفاده میگردد .

۵- نصب نگهدارنده های داِيمی شیشه ها و نصب درپوش ها ”

پس از فیکس شدن شیشه ها درون فریم های آلومنیومی نوبت به نصب نگهدارنده های دایمی شیشه ها به صورت یکسره بر روی پروفیل های عمودی و افقی میرسد – بدین صورت که ابتدا نگهدارنده های موقت عمودی کم کم باز شده و نگهدارنده های دایمی به صورت یکپارچه بر روی پروفیل عمودی از بیرون نما با پیچ نصب میگردد . پس از نصب نگهدارنده دایمی عمودی – به همین صورت نگهدارنده های افقی نیز بر روی پروفیل های افقی پیچ میگردد . در نهایت درپوش ها ی یو شکل ( البته میتوان از درپوش متنوع دیگری نظیر درپوش های منقاری شکل – نیم دوک و باکسی و … نیز استفاده نمود ) نهایی برروی نگهدارنده ها فیکس میگردد . قاعدتا برش – سوراخ کاری و نصب نگهدارنده ها و در پوش ها نیاز به دقت فراوان و تجربه مناسب نصاب را دارا میباشد .

 


 

انواع نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال فیس کپ

در این نوع نمای شیشه ای ، پس از ایجاد زیرسازی با پروفیل های آهنی ( قوطی یا ناودانی ۹ به عنوان کمربند فلزی – از لامل های عمودی و افقی آلومینیومی جهت ایجاد سازه آلومینیومی نمای شیشه ای به عنوان سازه اصلی نمای شیشه ای استفاده میگردد که با نبشی و براکت ( با سوراخ های لوبیایی همگن ) و پیچ و مهره بر روی سازه اصلی زیرسازی تعبیه شده بر روی نمای ساختمان نصب میگردد – پس از اتمام این مرحله – شیشه ها به صورت موقت داخل قاب های آلومینیومی تشکیل شده نصب شده و با استفاده از پروفیل های نگهدارنده – شیشه ها در جای خود ثابت میشود و در نهایت از پروفیل به نام درپوش ( که در انواع مختلفی مانند درپوش یو شکل صاف ۲ سانتی یا باکسی یا درپوش منقاری وجود دارد ) جهت فینیشینگ کار استفاده میگردد – فینیشینگ نمای شیشه ای کرتین وال فیس کپ از بیرون نما – متداولا درپوشی است با رخ ۵۰ میلیمتر و عمق ۱۸ میلیمتر که از بیرون نما بر روی نگهدارنده شیشه ها در جای خودچفت میگردد . سیستم نمای شیشه ای کرتن وال فیس کپ ( یا درپوش دار ) متداولترین سیستم نمای شیشه ای کرتن وال مورد استفاده در ساختمان می باشد .

 

نمای شیشه ای کرتن وال نیم فیس کپ

مانند نمای شیشه ای کرتین وال فیس کپ یا درپوش دار است با این تفاوت که پس از اتمام نصب شیشه ها در جای خود – در یکی از قسمتهای افقی و یا عمودی پروفیلهای کرتین وال در مراحل اجرای نمای کرتین وال به جای نگهدارنده و درپوش از چسبهای با قابلیت انبساط بالا و مقاوم در برابر اشعه خورشید استفاده میگردد .

 

نمای شیشه ای کرتین وال فریم لس

به ۲ صورت اصطلاحا ۲ کاسته و فول فریم لس ( فریم لس یوچنلی ) مورد استفاده قرار می گیرد که البته مدل دو کاسته به دلیل مقدار بالای استفاده از پروفیل آلومینیوم ( گران بودن بیش از اندازه این سیستم ) امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرد .

در مدل دوم که همان سیستم نمای شیشه ای کرتن وال فریم لس ( یوچنلی ) می باشد به صورت کلی به جای اسپیسر معمولی از یوچنل ( که خود شامل ۲ نوع است ( یوچنل پیوسته و گسسته ) استفاده شده و به جای چسب های پلی سولفاید عادی ( که در شیشه های ۲ جداره عادی استفاه می شود ) از چسبهای استراکچرال – دو جزیی – استفاده می گردد – در نمای شیشه ای کرتین وال فریم لس – یوچنلی از نوع خاصی فیکسچر شیشه که به صورت مخفی در نمای شیشه ای کارگذاری میگردد استفاده میشود . .

مزیت اصلی این سیستم عدم استفاده از نگهدارنده های معمول و عدم رویت درپوش در نمای خارجی ساختمان میباشد که به نوعی و تاحدودی نمای شیشه ای به صورت یکپارچه تر از خارج ساختمان دیده میشود و شاید بتوان گفت ایراد اصلی آن محدودیت در ابعاد شیشه های مورد استفاده و هزینه بالای این نوع شیشه ها می باشد .

 

نمای شیشه ای کرتین وال تقویت شده با فولاد ( رینفرس )

نوعی دیگر از نمای شیشه ای کرتین وال نمای شیشه ای کرتن وال رینفرس ( تقویت شده با فولاد ) است که بسته به ارتفاع و ابعاد مدول ها و فواصل پروفیل های عمودی و افقی نمای شیشه ای و فواصل بسته شدن پروفیل های عمودی در نمای شیشه ای و فشار های جانبی وارده و ممان اینرسی لازم برای ایجاد سازه ای مستحکم که بتواند وزن و بارهای جانبی را به راحتی انتقال دهد از پروفیل ها با ابعاد متنوعی در ایجاد سازه نمای شیشه ای کرتن وال استفاده میگردد . یکی دیگر از سازه های مورد استفاده در سیستم نمای شیشه ای کرتن وال رینفرس ابتدا از پروفیل های آهنی از جمله تیرآهن آی ۱۰ یا ناودانی و قوطی ۴۰*۸۰*۳ به عنوان استراکچر اصلی فلزی نمای شیشه ای ( به صورت اتصال جوشی ) استفاده میشود . این نوع سازه با توجه به یکپارچگی و ممان بالا تحمل بسیار بالایی در مواجه با بارهای وارده بر نما دارد . پس از اجرای سازه آهنی از مقاطع آلومینیومی خاص یو شکل ( با انفصال توسط عایق دی الکتریک ) جهت پوشش قسمت داخلی و خارجی سازه اهنی استفاده میگردد – این نوع سازه ( نمای کرتین وال رینفرس ) درنمای پروژه هایی به کار گرفته میشود که امکان استفاده از سازه آلومینیومی معمول – به تنهایی – وجود ندارد . از جمله محاسن این سیستم میتوان به استحکام بسیار بالا – اجرای طرح های نامنظم هندسی در نما و امکان استفاده از شیشه هایی با ابعاد بسیار بزرگ جهت ایجاد چشم انداز مناسب مخصوصا در پروژه های ویلایی و اداری – تجاری میتوان اشاره نمود .

 


 

محاسن استفاده از نمای شیشه ای کرتین وال در نمای ساختمان

» وزن کم و در نتیجه کاهش بارهای وارده بر سازه اصلی ساختمان .

» ایجاد فریم های با ابعاد بزرگ و در نتیجه ایجاد چشم انداز مناسب ( به خصوص در ساختمان های اداری – تجاری و ویلایی )

» استحکام و پایداری بسیار عالی ( به شرط انتخاب پروفیل های مناسب ) و زیبایی منحصر به فرد

» در صورت اجرای استاندارد و استفاده از زیرسازی مفصلی : جلوگیری از مخاطرات تکانه های آنی ساختمان

» استفاده از شیشه جهت استفاده از نور طبیعی و همچنین کنترل نور توسط شیشه های رنگی

» عایق بندی مناسب جهت کنترل میزان صوت ورودی به فضای داخلی ساختمان و امکان استفاده از شیشه های ۱- ۲ و ۳ جداره.

» استفاه از انواع رنگ های پودری الکترواستاتیک ( ساده و سمباده ای ) – آنادایز ( مات – براق – خش دار ) و طرح چوب برای زیبایی بخشی هر چه بیشتر به فضای داخلی و خارجی نما .

 

معایب کرتین وال نسبت به upvc

مهمترین معایب کرتین وال نسبت به upvc قیمت نسبتا بالاتر آن می باشد.
معمولا قیمت کرتین وال و پنجره آلومینیومی نسبت به upvc بیشتر می باشد.
همچنین وزن یک متر مربع پنجره آلومینیومی از upvc بیشتر است.

 


 

خصوصیات تولید و اجرای نمای شیشه ای کرتین وال توسط شرکت تکین نما آلومینیوم

» استفاده از برندهای معتبر تولیدی ایران ( شامل پروفیل شرکت های آکپا ایران – آلترال – تتا – تکتاز – کوثر و … )

و پروفیل تولیدی کشور ترکیه ( برندهای سارای – آساش – لورنزو و … )

» دارای تیم های اجرایی منظبط – مجرب – با انگیزه و متعهد

» سهولت و سرعت در اجرا و ارايه راه حل های ساده و مفید با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت

» استفاده از لاستیکهای آب بند و هوابندی با جنس” ای پی دی ام ” با طول عمر و ماندگاری بالا

» استفاده از نبشی و براکت دارای سوراخ های لوبیایی همگن جهت ایجاد زیرسازی مفصلی جهت کاهش مخاطرات مربوط به زلزله

» تعهد و انگیزه بسیار بالا جهت تولید و اجرا و تحویل به موقع پروژه

» کیفیت و قیمت رقابتی و مناسب

کلمات مرتبط: دتایل کرتین وال dwg, دتایل اجرایی کرتین وال dwg, مزایای نمای کرتین وال, بازشو کرتین والمحاسبات استاتیکی کرتین وال – کلیک کنید …

محاسبات استاتیکی نمای شیشه ای کرتین وال محاسبات استاتیکی نمای شیشه ای فریم لس

“صحت عمل به تعهدات و رعایت اصول حرفه ای مشتری مداری برای ما جز مهترین اصول است.”


ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*