پنجره دو جداره

پنجره دو جداره

پنجره دو جداره از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت ؟

در گذشته پنجره  روزنه ای بوده است به داخل ساختمان که نقش عبور نور به داخل ساختمان را بر عهده داشته است ولی رفته رفته به تبدیل به مامنی برای ارتباط دیداری انسان ها  با طبیعت شده است .اما درب و پنجره های ساختمان ها مهمترین قسمت تبادل انرژی بین فضای بیرون و محیط درون ساختمان ها نیز هست.

پنجره ساختمان های قدیمی که در آنها از شیشه تک جداره استفاده شده ، در واقع بزرگترین هدر دهنده انرژی گرمایی و سرمایی از داخل ساختمان به بیرون از آن میباشد و حدود نیمی از گرما و سرمای تولید شده در ساختمان را که برای آسایش ساکنین تولید شده را هدر میدهد.

به دلیل اتلاف زیاد انرژی از طریق پنجره های قدیمی تک جداره ، جایگزین کردن این نوع پنجره  و شیشه ها توسط پنجره های مناسب و عایق گرما و سرما امری واضح و بدیهی به نظر میرسد .

 

پنجره دو جداره  چیست ؟

پنجره دو جداره با کیفیت علاوه بر اینکه میتواند خواسته های گوناگون ساکنین همچون ورود نور طبیعی به محیط داخلی ساختمان ، چشم انداز زیبا ، عدم ورود گرد و غبار ، سهولت استفاده و … را  تامین نماید ،  می‌تواند موجب کاهش اتلاف انرژی نیز گردد .

تغییر پنجره های تک جداره به دو جداره میتواند از اتلاف انرژی که در واقع همانا از بین رفتن سرمایه ملی و شخصی نیز هست ، جلوگیری نماید و باعث صرفه جویی زیادی در هزینه خانواده شود .

برابر قانون و مطابق مفاد قانون مبحث 19 مقررات ملی ساختمان که اجرای آن  اجباری شده است ، استفاده از پنجره دوجداره در ساختمان ها تکلیف قانونی  شده است .

در پنجره دوجداره و 2 لایه شیشه آن که توسط اسپیسر با فاصله معینی از هم قرار گرفته اند ، معمولا از گاز آرگون استفاده میشود و این گاز از تبادل حرارت محیط بیرون و درون ساختمان جلوگیری کرده و موجب کاهش اتلاف انرژی می‌شود و به دلیل وجود فاصله بین دو شیشه نیز میزان تبادل انرژی به روش جابه‌جایی هم بسیار کم است .

 

اجزای اصلی پنجره دو جداره

پنجره‌‌ دوجداره چهار جزء اصلی دارد که عبارتند از پروفیل قاب اصلی ، پروفیل قاب بازشونده ، شیشه دو جداره و یراق آلات .

جنس پروفیل های قاب پنجره دوجداره که در واقع در برگیرنده شیشه دوجداره است ، میتواند از آهن ، چوب ، پلاستیک ( پنجره بو پی وی سی ) و یا آلومینیوم باشد .

 

شیشه دوجداره

شیشه دو جداره از چسباندن دو جداره شیشه موازی ( که بهتر است ضخامت های مختلفی داشته باشند ) ، با چسب هایی موسوم به پلی سولفاید به یکدیگر ، با فاصله معینی ساخته  میشوند . این فاصله معین با پروفیل آلومینیومی کوچکی به نام اسپیسر ایجاد میگردد و از پودرهای رطوبت گیر موسوم به سیلیکاژل جهت جلوگیری از عرق کردن داخل شیشه های دوجداره استفاده میشود .

فضای بین شیشه ها معمولا با گاژ بی اثر آرگون پر شده و در کارخانه های صنعتی تولید شیشه ، دوجداره سازی شیشه به جهت ایجاد همسطحی میزان فشار گاز در کل فضای داخل شیشه ، در اتاق گاز انجام میپذیرد .

یک از مزیت های دیگر استفاده از گاز آرگون در شیشه های دوجداره ، عدم تایجاد ترکیب شیمیایی با سایر عناصر است که باعث افزایش طول عمر اسپیسر داخل شیشه میگردد .

میزان غلظت گاز آرگون موجود دربین جداره های شیشه دوجداره حدود 90 درصد است و در صورت انجام دو جداره سازی شیشه ها به صورت استاندارد ، گاز ارگون سالانه نیم درصد غلظت خود را از دست میدهد و در این حالت معمولا کیفیت شیشه دوجداره حدود 15 تا 25 سال خواهد بود .

استفاده از پنجره دوجداره مناسب و همچنین شیشه‌ دوجداره‌ با کیفیت علاوه بر کاهش تبادل انرژی و هدر رفت آن ، عایق صوتی مناسبیجدای از عايق بودن نیز هستند و آلودگی صوتی را تا 30 دسی بل کاهش میدهند .

 

انواع پنجره دوجداره

 

همانطور که گفته شد قاب اصلی پنجره دوجداره جنس های متفاوتی میتواندد داشته باشد که در این بحث به بررسی هر یک از آنها میپردازیم .

 

1- پنجره دوجداره آلومینیومی

بهترین نوع پنجره دوجداره که امروزه به صورت روز افزودن در ساختمان های مدرن و لوکس مورد استفاده قرار میگیرد ، پنجره دوجداره آلومینیومی است .

آلومینیوم به جهت خواص مکانیکی مناسب ، رنگ پذیری ، ثبات فیزیکی ، قابلیت ماشین کاری ، انعطاف پذیری عالی و طول عمر بالا ، به یکی از بهترین متریال ها جهت ساخت درب و پنجره آلومینیومی تبدیل شده است .

به طور کلی پنجره دوجداره آلومینیومی به لحاظ ایجاد عایق بندی به دو دسته کلی پنجره آلومینیومی نرمال و پنجره دوجداره ترمال بریک تقسیم میگردد.

 

1-1- پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال

پنجره آلومینیومی نرمال یکی از انواع مدرن پنجره دوجداره است ، با استفاده از بیلت آلومینیومی با آلیاژ 6063 و با دستگاه پرس اکستروژن تولید میگردد . بدین صورت که بیلت آلومینیوم در محفظه ای در پشت دستگاه پرس اکستروژن و به روش القای حرارتی گرم میشود .سپس آلومینیوم گرم شده از داخل دستگاه پرس که قالب پروفیل آلومینیومی بر آن بسته شده ، عبور داده میشود و بدین صورت پروفیل آلومینیوم تولید میگردد .

پروفیل آلومینیوم تولید شده ذاتا کمی نرم است . به همین دلیل پروفیل آلومینیومی نولید شده به داخل کوره منتقل میگردد تا در این فرآیند بر سختی و مقاومت مکانیکی پروفیل آلومینیومی افزوده و آماده استفاده در تولید درب و پنجره دجداره آلومینیومی گردد .

 

2-1- پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک 

یکی از بهترین و جدیدترین انواع درب و پنجره دوجداره ، پنجره آلومینیومی ترمال بریک است . پروفیل پنجره دوجداره ترمال بریک به صورت دو پروفیل مجزای داخلی و خارجی تولید میگردد و با لایه ای از جنس پلاستیک فشرده غیر قابل اشتعال و مقاوم در برابر شرایط متنوع جوی با دوخت حرارتی به بکدیگر متصل میشود .

آلومینیوم ذاتا فلزی است رسانا . به همین دلیل و به جهت جلوگیری از اتلاف انرژی از تیغه های پلی آمید جهت کاهش تبادل حرارت بین محیط بیرونی و داخلی پنجره دوجداره استفاده میشود .

در و پنجره دوجداره ترمال بریک عایق بسیار خوبی است و علاوه بر این ویژگی ، مزایای فراوانی از جمله استحکام بسیار بالا ، تنوع و ثبات در رنگ پذیری ، امکان ایجاد انواع بازشو ها و ایجاد تنوع در اشکال هندسی قابل ساخت را داراست .

 

مزایای پنجره دوجداره ترمال بریک

 1. استحکام بالا و درنتیجه امکان ساخت درب و پنجره با ابعاد بزرگ و خاص
 2. تنوع و ثبات در رنگ پذیری ( انادایز ، پودری الکترواستاتیک و طرح چوب)
 3. عایق گرما ، سرما و صوت
 4. امکان تعریف انواع بازشو ها جهت ساخت در و پنجره ترمال بریک ( لولایی ، دو حالته ، کشویی ، لیفت اند اسلاید ، فولکس واگنی ، گیوتینی ، سرویسی و … )
 5. زیبایی منحصر بفرد
 6. ثبات و پایداری در شرایط جوی مختلف
 7. عدم دفرمگی و با قابلیت تولید با ابعاد و اشکال دلخواه
 8. غیر قابل اشتعال بودن
 9. مقاومت دربرابر اکسید شدن و زنگ زدگی
 10. سرعت و سهولت در نصب
 11. نظافت آسان
 12. مقاوم در برابر نفوذ باران
 13. عدم تغییر حالت و رنگ در مواجهه با شرایط جوی مختلف
 14. قابلیت نصب شیشه های دوجداره ، سه جداره ، سکوریت و لمینیت

15 . تعمیر و نگهداری آسان

 

معایب پنجره دوجداره ترمال بریک

شاید بتوان گفت تنها عیب در و پنجره دوجداره ترمال بریک مربوط به قیمت نسبتا بالای آن نسبت به سایر انواع در و پنجره های دوجداره نظیر یو پی وی سی میباشد که با توجه به محاسن فراوان درب و پنجره آلومنیومی دوجداره ترمال بریک ، در پروژه های لوکس قابل چشم پوشی است .

 

عوامل موثر بر قیمت پنجره دوجداره ترمال بریک آلومینیومی :

قیمت پنجره دوجداره ترمال بریک  به عوامل زیادی بستگی دارد  که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود .

 

 1. تاثیر برند پروفیل مصرفی بر قیمت پنجره دوجداره ترمال بریک

جهت ساخت پنجره دوجداره ترمال بریک میتوان از برندهای متفاوتی از جمله شرکت آکپا ابران ، آکرول ، بندینی ، پارسه و آلترال نام برد که طبیعتا استفاده از هر کدام از این برند پروفیل ها ، بر قیمت تولید پنجره دوجداره آلومنیومی ترمال بریک اثر گذار است .

 

 

 

 1. تاثیر نوع بازشو در ساخت پنجره دوجداره ترمال بریک بر قیمت آن

قیمت پنجره دو ترمال بریک به نوع سیستم انتخاب شده جهت تولید پنجره ترمال بریک بستگی دارد .

سیستم های مختلفی اعم از لولایی ، کشویی ، لیفت اند اسلاید ، فولکس واگنی ، اکاردئونی و گیوتینی در تولید درب و پنجره ترمال بریک وجود دارد که قاعدتا پروفیل آلومینیومی هر کدام از این سیستم ها دارای وزن های گوناگونی هستند و بر قیمت اجرای در و پنجره ترمال بریک دوجداره تاثیر گذار است .

به طور کلی هر چه مقدار مصرف پروفیل آلومینیوم ترمال بریک در هر متر مربع بالاتر باشد ، قیمت پنجره دوجداره ترمال بریک  ، افزایش می یابد .

 

 1. تاثیر نوع طراحی و تقسیمات (تیپ بندی) بر قیمت پنجره ترمال بریک دوجداره

قیمت پنجره آلومینیومی دوجداره ترمال بریک از نوع طراحی تیپ بندی آن اثرپذیر است .

بدین گونه که هر چه تعداد بازشوها در مساحت ثابت پنجره ترمال بریک کمتر باشد ، قیمت هر متر مربع پنجره ترمال بریک دوجداره ، پایین تر خواهد بود و بالعکس .

 

 1. تاثیر ابعاد بیس فریم و بازشو ها بر قیمت در و پنجره دوجداره ترمال بریک

عامل بسیار مهم دیگری که در قیمت پنجره ترمال بریک نقش اساسی دارد ابعاد کلی پنجره ها می‌باشد.

جهت کاهش و بهینه سازی قیمت پنجره دوجداره ترمال بریک بهتر است به هنگام طراحی و اندازه گذاری درب و پنجره دوجداره ترمال بریک ، به میزان پرت پروفیل آلومینیومی توجه خاصی شود . این موضوع میتواند حداقل 5 درصد بر کاهش قیمت در و پنجره آلومینیومی دوجداره ترمال بریک اثرگذار باشد .

 

 1. تاثیر برند یراق آلات مصرفی بر قیمت پنجره دوجداره ترمال بریک

در میان یراق الات  موجود در بازار می‌توان به نام برند یراق آلات همچون جی یو ، روتو ، زیگینیا و استاک  … که از کیفیت و ماندگاری بالایی برخوردار هستند اشاره نمود.

بدیهی است برند یراق آلات مصرفی در ماندگاری و کارایی پنجره ترمال بریک بسیار حائز اهمیت است و قاعدتا هر کدام از این برندها اثرات متفاوتی را بر قیمت درب دوجداره ترمال بریک میگذارند .

 

 1. تاثیر انتخاب نوع شیشه مورد استفاده بر قیمت پنجره و درب ترمال بریک

همانطور که گفته شد یکی از مزایای مهم درب و پنجره ترمال بریک امکان استفاده از شیشه های دوجداره ، سه جداره ، سکوریت و لمینیت در آنهاست که بنا بر قاعده قیمت های متفاوتی دارند و بر قیمت پنجره آلومینیومی ترمال بریک اثر گذار هستند .

 

 1. اثر کیفیت متعلقات به کار رفته در پنجره دوجداره ترمال بریک بر قیمت آن

اهمیت کیفیت متعلقات بکار رفته در ساخت درب و پنجره ترمال بریک ، غیر قابل انکار است .
یکی از عوامل مهم و اثر گذار بر قیمت پنجره دوجداره ترمال بریک آلومینیومی ، کیفیت لاستیک های آب بندی و هوا بندی ، چسب و لقمه های پانچی  استفاده شده در گوشه های فریم و لنگه در و پنجره ترمال بریک است .

 

 1. اثر کیفیت ساخت و اجرای پنجره و درب دوجداره ترمال بریک بر قیمت آن

قاعدتا ساخت و اجرای کیفی پنجره دوجداره ترمال بریک نیاز به صرف دقت و زمان مناسبی است که این موضوع باعث افزایش هزینه های تولید و اجرای درب و  پنجره آلومینیومی دوجداره ترمال بریک میشود و بر قیمت درب دوجداره ترمال بریک تاثیر گذار است .

 

 1. اثر حاشیه سود شرکت ها بر قیمت تمام شده پنجره دوجداره ترمال بریک

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت پنجره دوجداره ترمال بریک ، میزان حاشیه سود شرکت های مختلف است . به طور معمول  شرکت های مطرح و اسم و رسم دار ، دارای حاشیه سود بالاتری نسبت به سایرین هستند  که  البته برند بودن این شرکت ها  همیشه به معنای بهتر بودن و با کیفیت تر بودن آنها از سایر شرکت ها نیست .

 

 

 درب و پنجره دوجداره یو پی وی سی

پروفیل پنچره دو جداره یو پی وی سی به طور کلی از مشتقات پلاستیک فشرده تولید میشود و در برابر گرما و سرما ، عایق مناسبی به شمار میرود و در تولید درب و پنجره دوجداره با ابعاد کوچک از مقاومت نسبتا مناسبی برخوردار است .

همچنین در قسمت گوشه های درب و پنجره های یو پی وی سی به مک دستگاه از عملیات جوشکاری استفاده میشود و بدین ترتیب از یکپارچگی سازه ای در این نوع درب و پنجره های دو جداره میتوان بهره برد .

در و پنجره دوجداره یو پی وی سی مزایای دیگری هم دارد که در این قسمت به آنها میپردازیم .

 

 

مزایای پنجره دوجداره یو پی و ی سی

1- عایق گرما و سرما

2- عایق صوت

3- استحکام نسبتا مناسب در ابعاد استاندارد و مخصوص به خود

4- عدم نفوذ آب باران

5- عدم نفوإ گرد و غبار

6- مقاوم در برابر زنگ زدگی و اکسیداسیون

7- سهولت در نصب

8- قیمت مناسب

 

درب و پنجره دو جداره یو پی وی سی معایبی نیز دارد که در اینجا به ذکر چند مورد از آنها میپردازیم .

 

معایب پنجره یو پی وی سی

1- عدم ثبات رنگ در اکثر برندهای موجود در بازار

2- عدم استحکام بالا جهت تولید در و پنجره دوجداره با ابعاد بزرگ

3- تعمیر و نگهداری نسبتا مشکل به دلیل احتمال تغییر فرم

4- احتمال تغییر حالت و ایجاد دفرمگی به خصوص در نواحی گرم کشور

 

.

عوامل موثر در قیمت پنجره دوجداره

قیمت پنجره دوجداره به عوامل  متنوعی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از

 1. جنس ، کیفیت و برند پروفیل

پروفیل پنجره دوجداره اصلی ترین  قسمت آن است و نقش مهمی در کارایی ، طول عمر و بازدهی آن دارد . جنس پروفیل پنجره دوجداره میتواند از آلومینیوم – چوب ، یو پی وی سی و یا در مواردی ترکیبی از این متریالها باشد .

 

پرکاربردترین نوع پنجره دوجداره ، پنجره دوجداره آلومینیومی و یو پی وی سی هستند که هر کدام دارای معایب و مزایای خاص خود هستند و بسته به شرایط جغرافیایی محل اجرا و سلایق مختلف ، مورد کاربرد قرار میگیرند .

. 2. ابعاد پنجره

ابعاد پنجره بر قیمت پنجره دوجداره اثر گذار است . به طور کلی هر چه ابعاد پنجره بزرگتر باشد و مقدار مصرف پروفیل در هر متر مربع پنجره دوجداره کمتر باشد ، قیمت پنجره دوجداره کاهش می یابد . در واقع مقدار مصرف پروفیل پنجره دوجداره در هر متر مربع با قیمت آن رابطه عکس دارد .

 

 1. تعداد و ابعاد بازشو

هر چه تعداد بازشو در یک پنجره بیشتر باشد ، مقدار مصرف پروفیل در هر متر مربع آن پنجره بیشتر و قیمت پنجره دوجداره بالاتر خواهد بود .

همچنین هر چه ابعاد بازشو پنجره بزرگتر باشد ، مقدار مصرف پروفیل در آن بیشتر و قیمت پنجره دوجداره بالاتر خواهد بود .

.

نوع  و برند شیشه

شیشه پنجره دوجداره بر قیمت آن تأثیر گذار است .  مواردی همچون ضخامت ، سکوریت بودن ، لمینیت بودن ، برند و … نیز  بر قیمت شیشه دوجداره اثر میگذارد . هر چه از آپشنهای بیشتری استفاده شود ، قیمت شیشه دوجداره بالاتر خواهد بود .

 

یراق آلات

یراق آلات پنجره دوجداره یکی از مهمترین بخش های پنجره محسوب میشود و به شدت بر کیفیت پنجره دوجداره اثر گذار است .

جهت ساخت پنجره دوجداره از یراق آلات با برند های متفاوتی میتوان استفاده کرد و با استفاده از انها انواع و اقسام بازشو پنجره دوجداره را پدید آورد .

 

انواع پنجره دوجداره از نظر بازشو

انواع پنجره دوجداره از جهت بازشوندگی دارای تنوع بسیاری هستند که هر کدام از انها مزایا و معایبی دارند .

برخی از این پنجره ها مانند پنجره دوجداره لیفت اند اسلاید فقط با سیستم های خاصی به نام پنجره دوجداره ترمال بریک قابلیت اجرا دارند .

از محاسن پنجره دوجداره لیفت اند اسلاید ترمال بریک ، میتوان به ایجاد بازشوهای ریلی با ابعاد بسیار بزرگ جهت ایجاد چشم انداز  بی بدیل اشاره نمود که معمولا در ویلا و پروژه های مسکونی لوکس  مورد استفاده قرار میگیرند .

به طور کلی پنجره و درب دوجداره از نظر بازشو ، به اقسام زیر تقسیم میگردد .

پنجره دوجداره لولایی

پنجره دوجداره کشویی

پنجره دوجداره لیفت اند اسلاید

پنجره دوجداره دوحالته

پنجره دوجداره ریلی

پنجره دوجداره سرویسی

پنجره دوجداره فولکس واگنی