نمای کرتین وال

طراحی و اجرای نمای کرتین وال


کرتین وال
Curtain Wall Façade


کرتین وال چیست ؟

کرتین وال در فارسی به معنای دیوار پرده‌ای است که علاوه بر کاهش بار مرده وارده بر ساختمان ، وظیفه جداسازی نمای بیرونی ساختمان از نمای داخلی را بر عهده دارد. در واقع کرتن وال دیواری است که هم استحکام لازم و کافی را دارد و هم به مانند پرده میتواند ظریف ، شفاف و انعطاف پذیر باشد  . راحت تر بگویم هر نوع حائلی که این 2 خاصیت یعنی شفافیت و استحکام سازه ای را دارا باشد ، نوعی کرتن وال است اما …
ما در این بحث به توضیح در مورد انواع کرتن وال های خاص که پایه اصلی انها از شیشه و آلومینیوم تشکیل شده است ، خواهیم پرداخت .

 

کرتین وال با پروفیل لامل

نمای کرتین وال ( نمای لامل ) یکی از مدرن ترین سیستم های قابل اجرا در نمای ساختمان های امروزی است . مزایا و ویژگی های خاص و پر شمار این محصول آن را به یکی از پرکاربردترین و منحصر به فرد ترین سیستم های نما در ساختمان های امروزی تبدیل کرده است .

این مزایا و ویژگی ها باعث شده کاربرد این نوع نما به طور فزاینده ای  در انواع ساختمان ها از جمله اداری ، تجاری ، ویلایی ، صنعتی و حتی مسکونی افزایش یابد .
به طور خلاصه  نمای کرتین وال ( بر پایه پروفیل های آلومینیومی لامل )  از ترکیب پروفیل‌های آلومینیومی اکستروده شده به عنوان استراکچر اصلی نما و از شیشه جهت پرکردن فضای میان شبکه های ایجاد شده ، تشکیل  می‌شود .

نمای کرتین وال (نمای لامل )  امروزه عمدتا با استفاده از پروفیل های آلومینیومی اکسترود شده با ممان اینرسی (مقاومت) لازم در ابعاد و ضخامت های متفاوتی طراحی و تولید می گردد و از شیشه جهت پر کردن فضای بین سازه الومنیومی تشکیل شده ، استفاده میگردد . شیشه های مورد استفاده نیز  حتماً بایستی از استاندارد های لازم جهت نصب در سازه های آلومنیومی این نوع نما، برخوردار باشد .
در این بحث ابتدا لازم است مفهوم یکی از پر کاربردترین واژه های استفاده شده در این نوشتا ر ، یعنی لامل را توضیح دهیم .

لامل چیست ؟

لامل‌ به واقع همان پروفیل های الومینیومی تو خالی و با مقطع بسته هستند که شبکه  سازه آلومینیومی نمای کرتین وال را تشکیل میدهند، که پس از اجرای این شبکه  از لامل ها بر روی نمای ساختمان ،  شیشه‌های بر روی این شبکه های الومینیومی  نصب می‌شوند.
پروفیل های  لامل‌  به 2 نوع عمودی و افقی تقسیم شده که توسط پیچ های گالوانیزه سرمته ای و لقمه های فیکس یا کشویی به هم متصل شده و استراکچر اصلی نمای کرتن وال های امروزی را تشکیل میدهند .
به لامل‌های عمودی مولیون و به لامل‌های افقی مربوط به نمای کرتین وال ترنزوم گفته میشود .

کرتین وال رینفرس (سیسنگان)
کرتین وال رینفرس (سیسنگان)

 

اجزای نمای کرتین وال

1- زیرسازی  با کمربند فلزی ( و با یه صورت نقطه ای )  و اتصال مفصلی

دیتیل های مختلفی جهت اجرای زیرسازی نمای کرتین وال مورد استفاده می گردد که اصولی ترین آن ها اجرای کمربند فلزی جهت اتصال سازه الومنیومی کرتن وال  به بدنه اصلی ساختمان و استفاده از نبشی فلزی و براکت آلومینیومی  ( یا فلزی رنگی و یا گالوانایز شده  ) با سوراخ های لوبیایی  می باشد که با این روش نصب، میتوان از مزایای سازه کاملا مفصلی بهره برد .
در این روش ابتدا نبشی فلزی به کمربند فلزی متصل به نمای اصلی ، جوشکاری میشود و سپس  براکت ها ( در نقاط اتصال سازه الومنیومی به  اسکلت نما ) توسط پیچ و مهره به نبشی ها متصل میگردد . مهمترین مزیت استفاده از این سیستم ایجاد سازه ای مفصلی جهت دفع تکانه های مربوط به زلزله میباشد که یکی از ویژگی های منحصر بفرد در اجرای نمای کرتن وال است .

2-  سازه آلومینیومی  نمای کرتین وال با استفاده از مقاطع الومنیومی اکسترودی ( لامل ها )

یک دیگر از اجزای اصلی کرتین وال ، سازه آلومنیومی آن است که در واقع استراکچر این نوع نما محسوب شده و در برگیرنده و انتقال دهنده بارهای مختلف وارده به سازه اصلی ساختمان است .
به طور کلی  هرچه پروفیل انتخاب شده ( لامل ها )  برای نصب در نمای کرتن وال دارای سطح مقطع و ضخامت بیشتری باشد، سازه تشکیل شده دارای تحمل بار بیشتری خواهد بود. انتخاب سطح مقطع و ضخامت مناسب پروفیل آلومینیوم رابطه مستقیمی با ارتفاع کف تا سقف سازه اصلی ساختمان، مدول بندی شیشه ها و بار وزنی شیشه ها (ضخامت و چند جدارگی) و … دارد. هر چه میزان این عوامل بیشتر باشد، بایستی از پروفیل آلومینیومی با سطح مقطع و ضخامت بیشتری برای اجرای نمای کرتین وال استفاده نمود .
این نکات لزوم بهره گیری از محاسبات سازه ای برای انتخاب درست نوع، سطح مقطع و ضخامت پروفیل الومینیومی جهت نصب  نمای کرتن وال را بیش از پیش عیان می سازد .

دیتیل نصب لامل عمودی
دیتیل نصب لامل عمودی

3-   شیشه به عنوان متریال پر کننده (  در برخی قسمت ها میتوان از سرامیک ، سنگ و … نیز استفاده  نمود  )

شیشه به عنوان یکی از متریال های مرسوم و قابل دسترس و دارای ویژگی های منحصر به فرد از جمله شفافیت ، انعطاف پذیری و ظرافت ،  به طور عمده به پای ثابت استفاده در نمای پروژه های ساختمانی  تبدیل شده است . شیشه   مورد استفاده در نمای ساختمان به عنوان  سومین جز  در ایجاد سازه استاندارد نمای کرتن وال  نقش مهم و مکمل را برعهده دارد .
انتخاب نوع ( سکوریت – لمینیت ) ، ضخامت ، چند جدارگی ، اسپیسر و چسب مورد استفاده در تولید شیشه موضوع مهمی است که به عوامل زیادی از جمله ارتفاع ساختمان ، موقعیت جغرافیای ، ابعاد شیشه مورد نیاز و … بستگی دارد .
همچنین استفاده از شیشه های رنگی و یا رفلکس یکی دیگر از ویژگی هایی است که میتوان از آن  جهت کنترل میزان نور ورودی به داخل ساختمان و یا جهت کنترل دید بیرونی استفاده نمود  .

نمونه پروژه اجرایی نمای کرتین وال
نمونه پروژه اجرایی نمای کرتین وال

 مزایای نمای کرتین وال 

 • سبکی و در عین حال استحکام بالای سازه
 • اتصال مفصلی و به تبع آن دفع و خنثی سازی تنش های ناشی از زلزله و تکانه های انی
 • ورود نور طبیعی به داخل ساختمان
 • زیبایی ، ظرافت و مدرن بودن
 • عایق صوت و حرارتی
 • سرعت اجرای مناسب
 • آب بندی و هوابندی
 • قابلیت ترکیب با اکثر متریال دیگر نما
 • امکان ایجاد طرح های متنوع با استفاده از قابلیت انعطاف پذیری بالا

 

کرتین وال ( شهرک سرودشت رویان )
کرتین وال ( شهرک سرودشت رویان )

ساخت و اجرای نمای کرتین وال

قاعدتاً روش های مختلفی جهت نصب زیر سازی ، سازه آلومینیومی و شیشه نمای کرتن وال وجود دارد .
اصولی ترین روش نصب نمای کرتین وال جهت ایجاد سازه ای انعطاف پذیر و در عین حال مستحکم ، استفاده از جوشکاری  در پایین ترین نقطه اتصال به سازه اصلی و استفاده از نبشی و براکت فلزی (با سوراخهای لوبیایی شکل) در نقطه اتصال بالایی است که توسط پیچ و مهره پروفیل عمودی سازه نمای کرتن وال را به زیرسازی متصل به سازه اصلی ، وصل می کند .
در صورت استفاده از نبشی و براکت آهنی ، آبکاری یا رنگ کاری این قطعات توصیه می گردد. همچنین می توان از لاستیک دی الکتریک جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم بهره برد. این روش اتصال سازه آلومینیومی، بهترین روش اجرای کرتین وال جهت جلوگیری از مخاطرات مربوط به تکانه های زلزله می باشد .

دو روش کلی جهت اجرای نمای کرتین وال :

سیستم استیک

متداول ترین روش در اجرای کرتین وال روش استیک می باشد بدین صورت که اجزای مختلف استراکچر اصلی شامل پروفیل عمودی و افقی در محل پروژه برش کاری شده و به صورت مجزا برروی بدنه ساختمان نصب می شوند و سپس شیشه یا سایر مصالح پرکننده در داخل فریم های آلومینیومی قرار می گیرند. شاید بتوان گفت امروزه به دلیل صرفه جویی در هزینه حدود ۹۵ درصد پروژه های اجرایی در کشور به این روش اجرا می گردد .

سیستم یونیتایزد

در این روش تقریبا تمامی عملیات ماشین کاری و مونتاژ سازه اصلی نمای کرتین وال و حتی مونتاژ اتصالات، یراق آلات و واشر ها و شیشه در داخل کارخانه صورت می گیرد و در قطعات کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل نصب باشد به صورت آماده به کارگاه محل نصب حمل می شود .
مزیت اصلی این روش کنترل کیفیت اجرا به صورت مداوم می باشد و نتیجه بهتری در اجرای کار خواهد داشت . از نقاط ضعف اجرای این سیستم به هزینه بالای آن میتوان اشاره کرد .

کرتین وال فیس کپ (هچیرود)
کرتین وال فیس کپ (هچیرود)

قیمت نمای کرتین وال 

1- طراحی نقشه و مدولاسیون سازه آلومینیومی

پیکر بندی و یا طراحی مدول بندی سازه آلومینیومی نمای شیشه‌ای یکی از عوامل بسیار مؤثر در تعیین قیمت کرتین وال می‌باشد. در بیشتر موارد، هرچه ابعاد شبکه ایجاد شده جهت سازه آلومینیومی کرتن وال کوچکتر باشد، مقدار مصرف پروفیل آلومینیومی در هر متر مربع این نما افزایش می‌یابد و به تبع آن، قیمت هر متر مربع نما نیز افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر، ابعاد طراحی شده برای سازه آلومینیومی این نما رابطه عکس  با قیمت دارد.

2- گسستگی و یا یکپارچگی طراحی

همبستگی یا شکاف در طراحی نما یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت کرتین وال می‌باشد. در واقع، هر چه طراحی نما گسسته‌تر باشد، تعداد پروفیل‌های مشترک در سازه کاهش می‌یابد و این به معنای افزایش مصرف پروفیل در هر متر مربع مساحت نما می‌باشد، که در نتیجه، قیمت نیز افزایش می‌یابد.

3- تأثیر میزان اندازه فواصل سقف ها در انتخاب مقطع پروفیل های نمای کرتین وال

پروفیل‌های آلومینیومی در نمای کرتین وال با ابعاد ، سطح مقطع و ضخامت‌های مختلف و در الگوهای عمودی و افقی طراحی و ساخته می‌شوند. این پروفیل‌ها به ویژگی‌های منحصر به فردی از نظر ممان اینرسی مجهز هستند.
برای انتخاب بهینه سطح مقطع برای استفاده در سازه کرتن وال ، نیاز به محاسبات استاتیکی سازه داریم. هر چه  فاصله بین تیرها در ساختمان بیشتر باشد، از پروفیل‌های آلومینیومی با سطح مقطع و ضخامت بیشتر بایستی استفاده شود .
فاکتورهای متعددی مانند مدول بندی شیشه‌ها، فاصله عمودی و افقی بین پروفیل‌ها، وزن شیشه‌ها، ارتفاع کلی ساختمان، فشار باد وارده و دیگر عوامل نیز در انتخاب مقطع پروفیل و در نتیجه تأثیرگذار بر قیمت کرتین وال می‌باشند.

 4- تأثیر انتخاب برند پروفیل آلومینیومی

جهت ساخت و اجرای نمای کرتن وال میتوان از پروفیل های الومینیومی با برند های متفاوتی استفاده نمود . برندهای مختلف پروفیل آلومینیومی در نصب کرتین وال یکی از عوامل مؤثر بر قیمت کرتن وال  است. پروفیل های الومنیومی مورد استفاده میتوان از برندهایی همچون  آکپا، بندینی ،  آلترال ، آلومرول  و پارسه از شرکت‌های ایرانی وا پروفیل هایی خارجی همچون اساش، سارای و لورنزو نام برد .

5- تأثیر انتخاب نوع شیشه بر قیمت کرتین وال

عامل اثر گذار دیگر در تعیین قیمت کرتین وال ،  شیشه است  . این عامل  شامل انتخاب برند، ابعاد، ضخامت، چندجدارگی و نوع عملیات حرارتی ( سکوریت – لمینت) در شیشه‌ها می‌شود .
 در صورت استفاده از شیشه‌های با ابعاد بزرگتر، ضروری است از شیشه با ضخامت یالاتر استفاده شود تا ایستایی لازم بوجود اید . در اجرای نمای کرتن وال بایستی حداقل از شیشه‌های ۲ جداره با ضخامت ۶ میلیمتر (که هر دو لایه سکوریت باشند) استفاده می‌شود.
اگر ابعاد شیشه از ۵ متر مربع بیشتر باشد، حداقل یکی از لایه‌های شیشه باید ضخامت ۸ میلیمتر داشته باشد. شیشه‌های بالای ۵ متر مربع به عنوان اوور سایز محسوب می‌شوند و درصدی گران‌تر از شیشه‌های زیر ۵ متر مربع هستند  .

 

لطفاً جهت دریافت مشاوره واطلاعات دقیق  در خصوص قیمت نمای کرتین وال با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید .

کرتین وال فیس کپ ( بابلسر )
کرتین وال فیس کپ ( بابلسر )

عایق بندی در نمای کرتین وال و نحوه جلوگیری از هدر رفت انرژی

نمای لامل یا همان به اصلاح نوع متداول پروفیل های الومنیومی مورد استفاده در سازه نمای کرتن وال امروزی  به شیوه‌ای طراحی شده است که در برابر عوامل جوی از جمله اب ، هوا ، صوت و حرارت عایق میباشد  و از داخل  ساختمان در برابر عوامل جوی در هر اقلیمی محافظت میکنند .

در طراحی پروفیل های لامل شیارهایی چهت قرارگیری لاستیک هایی ( که در اصطلاح لاستیک ای پی دی ام نامیده میشوند ) که باعث عایق شدن نمای کرتین وال در برابر آب – رطوبت و هوا – خاک میشوند ، تعبیه شده است .

همچنین در دماغه پروفیل های آلومنیومی لامل شیاری جهت ایجاد خاصیت ترمال برک ( گرمابند ) وجود دارد که این شیار توسط پروفیلی از جنس پلاسنیک فشرده ( پلی آمید )  که تا 200 درجه سانتیگراد تحمل گرما دارد ، پر میشود . این پلی امید باعث میشود عبور حرارت و برودت از طریق پروفیل الومنیومی لامل که در واقع رسانا عمل میکند ، کاهش یابد و بدین وسیله از هدر رفت انرژی جلوگیری شود .

در واقع طراحی خاص و رعایت جزییات  سیستم کرتن وال با استفاده از پروفیل های لامل باعث شده نمایی مستحکم ، عایق و با قابلیت های فراوان و خاص یرای سلایق گوناگون به وجود آید و این همان دلیل کاربرد فراوان سیستم های نمای کرتن وال در پروژه های مدرن امروزی میباشد .

 

کرتین وال رینفرس ( جیرفت )
کرتین وال رینفرس ( جیرفت )

استفاده ار چسب جهت آب بندی نمای کرتن وال

پس ار اتمام نصب پروفیل های لامل بر روی سازه اصلی ساختمان و نصب شیشه ها و انجام سایر جزئیات ، زمان آب بندی فاصله میلیمتری دور سازه کرتن وال است . شیوه  استفاده  از چسب و نوع چسب مورد استفاده  در آب بندی این نوع نما بسیار مهم است .
به طور کلی 3 نوع چسب متداول جهت اب بندی دورنمای کرتین وال وجود دارد . اول چسب های سیلیکونی ، دوم چسب ماستیک و سوم چسب های سیلیکون – ماستیک ( که در واقع ترکیبی از چسب های سیلیکون و ماستیک است )
استفاده از چسب های ماستیک و سیلیکون – ماستیک با توجه به اینکه چسب در معرض عوامل جوی در بیشتر حالات خاصیت ارتجاعی خود را به سرعت از دست میدهند و خشک میشوند ، اصلا توصیه نمیشود .
بهترین نوع چسب قابل استفاده چسب های سیلیکونی است که علاوه بر خاصیت چسبندگی خوب ، دارای خاصیت ارتجاعی و دانسیته بالا نیز هستند .
پیش از استفاده از چسب های سیلیکونی لازم است محل تزریق چسب از هر گونه رطوبت ، گردو خاک و چربی پاک شود .

پس از تمیز نمودن محل تزریق چسب از الودگی های گفته شده ، رعایت میزان تزریق چسب جهت آب بندی درزها مهم است به طوریکه حتما میبایستی حداقل عرض نشیمن چسب بر روی 2 طرف سطوح درز 5 میلیمتر باشد تا در صورت بلند شدن لبه چسب از روی سطح ، مابقی عرض چسب تزریق شده به آب بند نگه داشته شدن نما کمک نماید و نمای کرتین وال از نظر آب بندی ، عمر بیشتری نماید .

چسب های سیلیکونی بهتر است از برند های ترک و با بلژیکی یا هلندی موجود در بازار استفاده شود که از نظر میزان چسبندگی و خواص ارتجاعی در شرایط خوبی میباشند . همچنین لازم است به هنگام خرید چسب  به تاریخ مصرف آنها دقت شود .

انواع کرتین وال : 

به طور کلی نمای کرتین وال به 3 سیستم مختلف تقسیم میشود که در طی نوشتار زیر به معرفی و بررسی آنها میپردازیم .

نمای کرتین وال فیس کپ 

نمای کرتین وال فیس کپ ( درپوش دار )  به عنوان یکی از پرکاربرترین  سیستم‌های اجرایی در زمینه اجرای نمای کرتن وال مطرح است. در سیستم فیس کپ همانطور که از نامش مشخص است در نمای خارجی از درپوش های ( فیس کپ )  الومنیومی به عنوان فینیشینگ نما استفاده میشود .
بدین صورت که پس از تشکیل سازه الومنیومی نمای کرتن وال ( با استفاده از پروفیل های موسوم به لامل ) شیشه ها در داخل شبکه های الومینیومی تشکیل شده به کمک نگهدارنده الومنیومی موقت نصب میشود .

کرتین وال فیس کپ
کرتین وال فیس کپ

پس از نصب شیشه ها ، نگهدارنده های اصلی شیشه به صورت یکسره بر روی پروفیل های  لامل پیچ شده و در پایان از فیس کپ آلومینیومی ( درپوش یو شکل با ابعاد و مقاطع مختلف ) جهت پوشاندن پیچ ها و ایجاد ظاهری مناسب استفاده میشود . ( توضیحات بیشتر نمای فیس کپ … )

نمای کرتین وال نیم فیس کپ
نمای کرتین وال نیم فیس کپ

نمای کرتین وال فریم لس

1-  نمای فریم لس – یوچنلی

در این سیستم سازه اصلی از پروفیل های الومنیومی که به روش اکسترودی تولید شده است ، به وسیله اتصالات مفصلی به سازه اصلی ساختمان وصل میگردد . نحوه تولید  شیشه های نمای کرتین وال فریم لس – یوچنل بدین صورت است که به جای اسپیسرهای معمولی که در شیشه های دوجداره عادی از انها استفاده میشود .

( توضیحات بیشتر نمای فریم لس … )

نمای شیشه ای کرتین وال فریملس - یو چنل
نمای شیشه ای کرتین وال فریملس – یو چنل

2- نمای فریم لس – استپ یونیت ( یا ۲ کاسته )

نصب سازه اصلی آن  همانند سیستم نمای کرتین وال فریم لس – یوچنل  است . در سیستم نمای کرتین وال فریم لس – استپ یونیت ، پس از اماده سازی سازه اصلی ، قاب  الومنیومی دیگری در کارگاه تولید شده و شیشه ها که به صورت استپ یونیت تولید شده اند .

سیستم فریم لس استپ یونیت
سیستم فریم لس استپ یونیت

3- نمای فریم لس با زیرسازی آهنی

به نوعی میتوان گفت نوعی نمای کرتین وال فریم لس است که در سازه اصلی به جای الومینیوم از قوطی آهنی استفاده میشود . در این نوع معمولا از قوطی های اهنی ۴۰*۴۰ و ۲۰*۴۰ برای ایجاد زیرسازی اصلی شبکه فلزی استفاد میشود و پروفیل الومنیومی به صورت قاب های اسمبل شده در داخل شبکه فلزی با اتصال پیج نصب میگردد .

فریم لس و زیرسازی آهنی
فریم لس و زیرسازی آهنی

نمای کرتین وال تقویت شده با فولاد  ( رینفرس  )

گاهی اوقات به دلیل فاصله بیش از اندازه  تیرهای اصلی ساختمان نسبت به یکدیگر ( برای مثال در قسمت ووید ساختمان های ویلایی ، واحدهای تجاری با سقف های بلند و یا دیواره سوله ها ) امکان استفاده از سازه های متعارف نمای کرتین وال وجود ندارد . ( توضیحات بیشتر نمای کرتین وال رین فرس … )

کرتن وال رین فرس
کرتن وال رین فرس

انواع بازشو ها در نمای کرتین وال

یه طور کلی 2 مدل بازشو در نمای کرتن وال میتوان ایجاد نمود که در این میحث به توضبح هر کدام از آنها میپردازیم .

1- بازشو مخفی در نمای کرتین وال

در این نوع مدل ، در قسمتهایی که نیاز به ایجاد بازشو وجود دارد بایستی به هنگام نصب  شیشه ها ، از نصب شیشه فیکس برای قاب مورد نظر ( که در آن بازشو مد نظر است ) خودداری نمود . پس از اتمام نصب درپوش های سایر نقاط ، قاب مورد نظر اندازه برداری شده و با پروفیل های الومنیومی فریم و لنگه ، بازشو جداگانه ای ساخته و لولاهای کاردی ( فریکشن  یا پارالل )   و دستگیره بر روی آن نصب میشود .

شیشه های بازشو مخفی در اصطلاح استپ یونیت نام دارد که در واقع لایه بیرونی شیشه به اندازه 30 میلیمتر از لایه داخلی بزرگتر است که با استفاده از چسب های سیلیکون – استراکچرال بر روی لنگه این مدل بازشو ها چسبانیده میشود . مزیت اصلی بازشو مخفی در نمای کرتین وال این است که در هنگام بسته بودن بازشو ، هیچ گونه پروفیل اضافی از بیرون نما دیده نمیشود . به همین خاطر است که این نوع ، بازشو مخفی نامگذاری شده است .

یازشو های مخفی اکثرا یه صورت کلنگی و به بیرون باز میشوند و میتوان از انها در هر نوع ساختمانی با هر نوع کاربری استفاده کرد . ایراد اصلی بازشو مخفی در نمای کرتن وال این است که تمیز کردن شیشه های فیکس اطراف بازشو ، با محدودیت هایی روبرو است .

2- بازشو آشکار در نمای کرتین وال

بعضی اوقات بدلیل وجود محدودیت ها  در استفاده از بازشو های مخفی  و سلیقه طراح و کارفرمای پروژه پیشنهاد دومی جهت ایجاد بازشو در نمای کرتین وال داده میشود که آن پیشنهاد اجرای بازشو اشکار در نمای کرتن وال است . بازشوهای آشکار در واقع همان سیستم پنجره ترمال برک است که در قسمت های مورد نیاز جهت بازشدن ، استفاده میگردد. در بازشو آشکار ، معمولا از سیستم پنجره  لولایی تک و یا دوحالته ترمال بریک استفاده میشود . مهمترین مزیت استفاده از این نوع بازشو سهولت دسترسی  به سایر شیشه ها از بیرون جهت تمیز کاری میباشد و همانطور که از نام این نوع بازشو ها پیداست  برخلاف بازشو های مخفی ، فریم و لنگه اضافی  بازشو از بیرون نما روییت میگردد .

نمای کرتین وال ارزان / ارزان ترین نمای کرتین وال

بدیهی است بحث قیمت نمای کرتین وال یکی از مباحث جدایی ناپذیر در جریان انتخاب نوع نمای شیشه ای  مورد استفاده در نمای ساختمان ها میباشد .

ارزان ترین نوع نمای کرتن وال که به آن سیستم نوک دماغه ای ( add on ) نیز  گفته میشود ،  در واقع ترکیبی از پروفیل های آهنی و آلومینیومی است که معمولا از قوطی های  آهنی 50*100 و 50*50 جهت ایجاد شبکه فلزی زیرسازی استفاده شده و پس از ان از نوعی پروفیل سپری شکل آلومینیومی ( موسوم به دماغه ) بر روی شبکه فلزی تشکیل شده ، پیچ میشوند .
پس از ان به ترتیب شیشه ، نگهدارنده شیشه به همراه  لاستیک های اب بندی و درپوش یو شکل الومنیومی بر روی سازه نصب میگردد .
در واقع این سیستم تمامی مزایای نمای کرتین وال بر پایه مقاطع الومنیومی لامل را داراست ، با این تفاوت که به جای آلومینیوم در قسمت داخلی نمای ساختمان ، قوطی های آهنی دیده میشود که میتوان با عملیات رنگ آمیزی بر روی اهن به سطحی زیبا و صیقلی دست یافت .

دیتیل کرتین وال اد آن
دیتیل کرتین وال اد آن

نمای بیرونی این سیستم دقیقا شبیه سیستم های نمای کرتن وال عادی میباشد و کارایی لازم و کافی جهت اب بندی و هوابندی مناسب نمای ساختمان  را داراست .
این سیستم ارزانترین نمای کرتن وال قابل اجرا است که علاوه بر قیمت مناسب ، کلیه محاسن نمای کرتن وال ( بر پایه پروفیل الومنیومی لامل  )  را داراست  . از این سیستم میتوان در کلیه پروژه های اداری – مسکونی – ویلایی – صنعتی و سوله ها استفاده نمود .

محاسبات استاتیکی نمای شیشه ای کرتین وال محاسبات استاتیکی نمای شیشه ای فریم لس

“صحت عمل به تعهدات و رعایت اصول حرفه ای مشتری مداری برای ما جز مهترین اصول است.”

سوالات متداول و پاسخ های خلاصه

کرتین وال به چه معناست ؟

کرتین وال در معنای عام به دیواره هایی گفته میشود که از پروفیل های آلومینیومی و شیشه تشکیل میشه که معمولا در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیره .

قیمت کرتن وال چطوری محاسبه میشه ؟

قیمت کرتن وال  بستگی به مشخصات فنی پروفیل مورد استفاده ، مدول بندی ، نوع – سایز و ضخامت  شیشه ها ، محل نصب و سایر موارد متغیر است که بهتر است جهت دریافت استعلام دقیق ، با کارشناسان شرکت تماس بگیرید .

محدودیت ارتفاع در سایز بندی مدول کرتن وال چگونه است ؟

سیستم های نمای کرتین وال محدودیت اجرایی آنچنانی در مدول بندی ندارند . موضوع مهمی که  وجود دارد محدودیت های ساخت شیشه های اوور و جامبو سایز و همچنین استاندارد های مربوطه ، قیمت و هزینه تعمیر و نگهداری این نوع شیشه هاست .  سازه های متفاوتی جهت اجرای نمای کرتین وال با ابعاد بزرگ وجود دارد که یکی از آنها نمای کرتین وال رینفرس است .

تفاوت کرتین وال با سایر انواع نماهای شیشه ای چیست ؟

میتوان گفت نمای کرتین وال یا همان لامل در بین تمامی انواع نمای شیشه ای ، دارای بیشترین مزیت و کمترین ایرادها و محدودیت هاست  و این مزیتهای فراوان و عیوب بسیار کم ( در صورتیکه از متریال مناسب و اجرای صحیح استفاده شود ) راز همه گیر شدن استفاده از نمای کرتین وال در پروژه هاست .

کرتین وال گرانتره یا پنجره ترمال بریک ؟

با توجه به اینکه کاربرد و محل استفاده از این 2 متریال با هم متفاوته ، این سوال خیلی دقیق نیست . معمولا از نمای کرتین وال در موقعیت هایی استفاده میشه که میخوایم یک سطح گسترده ای ( یا ارتفاع بلند ) از نمای شیشه را در نمای ساختمان ایجاد کنیم که به دلیل محدودیت های درب و پنجره های ترمال بریک (مثلا از جهت استحکام ) نمیتوان از اونها استفاده کرد .

عملکرد نمای کرتین وال از جهت عایق بودن چطور است ؟

نمای کرتین وال با توجه به استفاده از لاستیک های ای پی دی ام از نظر اب بندی و هوا بندی و همچنین با توجه به استفاده از پلی آمید در قسمت دماغه لامل ، از جهت حرارتی و با توجه به استفاده از شیشه 2 و یا 3 جداره از جهت صوتی عایق بسیار مناسبی محسوب میشود .

ساختار نمای کرتین وال به چه صورت است ؟

نمای کرتین وال از ویژگی‌هایی چون عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی برخوردار است که بهبود نور محیط داخلی ساختمان را فراهم می‌کند و میزان مصرف انرژی برق و گاز را کاهش می‌دهد. این نوع نماها به ساختمان‌های بلند مرتبه امکان می‌دهد تا با ظاهر زیبایی خاصی به شکل شهری جلوه کنند.

استفاده از سازه‌های سبک در این نماها باعث کاهش بار کلی بر روی ساختمان شده و به دلیل این ویژگی، مقاومت مناسبی در برابر زلزله دارند. همچنین، نصب و اجرای این نمای کرتین وال نسبت به سایر نماهای ساختمانی، بسیار آسان‌تر است و با قیمتی نسبتاً ارزان‌تر و سریع‌تر نصب و مونتاژ می‌شوند.

نصب نمای کرتین وال به چه روش های انجام می شود؟

دو روش اصلی برای نصب نمای کرتین وال وجود دارد که به دو دسته‌ی عمده تقسیم می‌شوند. نوع اول، روش بدون فریم (framless) است که بدون نمایان شدن خطوط ظاهری اجرا می‌شود. این روش فریملس به دو زیرمجموعه، یعنی فول فریم (full frame) و یو فریم (Ufram) تقسیم می‌شود.

در روش دوم که به نام فیس کپ (facecap) یا درپوش شناخته می‌شود، نمای کرتن وال نصب می‌شود. هر کدام از این روش‌ها با توجه به ساختار و شرایط پروژه، توسط متخصصین معماری و مهندسان انتخاب می‌شوند.

بعد از انجام طراحی به‌طور کامل از نظر فنی و زیبایی، اجرای نمای کرتین وال در محل صورت میگیرد. این کار توسط تیم کارشناسان شرکت ما و نصابان حرفه‌ای انجام می‌شود.

انواع نمای کرتین وال

خصوصیات نمای کرتین وال چیست ؟

 • استفاده از شیشه 2 یا 3 جداره امکان‌پذیر است.
 • ایجاد سطح عایق دما امکان‌پذیر است.
 • می‌توان از درپوش‌های مختلف استفاده کرد.
 • اجرای سیستم به صورت کاملاً آلومینیومی ممکن است. قیمت کرتین وال
 • در این نوع نما، هیچ محدودیتی در انتخاب رنگ وجود ندارد.
 • استفاده از مقاطع و ابعاد مختلف، با توجه به نیازهای پروژه، امکان‌پذیر است.

 

تفاوت نمای کرتین وال با دیگر نماهای ساختمان

نمای کرتین وال به دلیل مدرنیته‌شان، بارهای مرده‌ای را بر روی ساختمان نیز نهادینه نمی‌کنند، زیرا وزن شیشه‌ها و سایر اجزای آنها را تحمل نمی‌کنند. در عوض، نماهای دیگر مانند آجر، سنگ و چوب روی دیوار خارجی ساختمان نصب می‌شوند و بنا باید توانایی تحمل وزن آنها را داشته باشد.

برای تفاوت میان نمای فریم لس و فیس کپ در کرتن وال باید به بیرونی بودن نما توجه کرد. در فیس کپ، المان‌های آلومینیومی به صورت عمودی و افقی نصب می‌شوند که شیشه‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کنند.

در نمای فریم لس، المان‌های آلومینیومی بیرونی حذف می‌شوند و سازه‌های اصلی زیر شیشه‌ها پنهان می‌مانند. این باعث می‌شود نما به‌طور یکدست‌تر و زیباتر به نظر برسد.

اگر به دنبال شرکتی برای ساخت نمای ساختمان خود به سرعت هستید، شرکت مهندسی زیبا گزینه‌ی خوبی است. می‌توانید انواع نماهایی که توسط این شرکت ساخته شده را مشاهده و یا نمای دلخواه خود را انتخاب کرده و ساخت آن را به این شرکت بسپارید.محاسبات استاتیکی کرتین وال – کلیک کنید …

دیدگاه (7)

 • تکین نما آلومینیوم پاسخ

  تکین نما همواره آماده ارائه خدمات

  آگوست 10, 2021 در 19:05
 • علی فهیمی پاسخ

  سلام . فهیمی هستم . یه سوالی از خدممتون داشتم – ما یک پروژه ای توی شمال کشور – نمک ابرود – داریم که میخوایم در نمای ویلا از درب و پنجره های ترمال بریک و نمای شیشه ای کرتین وال استفاده کنیم . سوالم این بود که هزینه های درب و پنجره های ترمال برک و نمای کرتن وال به چه صورت محاسبه میشه ؟ و ایا شرکت شما در شمال کشور ( حوالی نمک ابرود ) پروژه ای اجرا کرده که ما بتونیم بازدید کنیم و تمام شده کار را ببینیم ؟

  سپتامبر 8, 2021 در 14:38
  • تکین نما آلومینیوم پاسخ

   با سلام و عرض ادب . به طور کلی ، قیمت در و پنجره های ترمال بریک و نماهای کرتن وال به ایتم هایی از جمله ابعاد و اندازه ، مدول بندی ، نوع بازشو ، نوع یراق آلات و شیشه مورد نیاز پروژه و موارد دیگری ارتباط دارد لذا میتوانید با ارسال موارد درخواستی خود به همراه نقشه های نمای پروژه به شماره واتس اپ شرکت ، نسبت به اخذ استعلام بها اقدام نمایید . همچنین میتوانید با تماس با تلفن های شرکت ادرس پروژه های اجرا شده این شرکت در شمال کشور را از همکاران بخش فروش دریافت نمایید .

   سپتامبر 28, 2021 در 00:21
 • علیرضا وحیدی پاسخ

  سلام وقت بخیر .
  یه پروژه ای توی شهر کرمان داریم که حدود 270 متر مربع نمای شیشه ای کرتین وال لازم داریم شیشه ها را هم دوجداره و سکوریت که یک لایه دودی باشه .
  در صورت امکان می خواستم یک استعلام قیمت ازتون بگیرم

  سپتامبر 14, 2021 در 14:41
 • افشین پاسخ

  سلام تست آب بندی نمای کرتین وال به چه شکل انجام می شه؟

  سپتامبر 21, 2021 در 13:04
 • نقوی پاسخ

  با سلام شرکت ، کار تخصصی اجرای نمای مدرن را دارا هستیم

  اکتبر 12, 2021 در 15:50
 • موسی پاسخ

  سلام تاسیسات مکانیکی و برقی در نمای کرتین وال ب چه صورتی اجرا میشه ؟

  می 3, 2023 در 13:35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *