نمای شیشه ای کرتین وال


نمای شیشه ای کرتین وال
Curtain Wall Façade


کرتین وال چیست *

کرتین وال در اصطلاح لغوی به معنای دیوار پرده ای است که نوعی سیستم پوشش دهنده غیرسازه ای نمای ساختمان می باشد که علاوه بر وظیفه جداکننده ای – از بار مرده وارد بر ساختمان نیز می کاهد . از سیستم نمای شیشه ای کرتن وال بیشتر در ساختمانهای بلند مرتبه و سازه هایی که نیاز به بیشترین ویو باز جهت دید وجود دارد ” استفاده می گردد .

نمای کرتین وال چیست *

سازه استاندارد نمای کرتین وال به جز وزن خود هیچ گونه باردیگری را تحمل نمی کند و به دلیل ساختار خاص سازه ای و لاستیک های عایق مورد استفاده – مقاوم در برابر نفوذ آب وهوا ” تبادل حرارت و برودت – نوسانات ناشی از فشار باد- و نیروی زمین لرزه و تکانه های آنی ساختمان می باشد .

ساختار اجرایی کرتین وال *

میگردد . به طور کلی نمای کرتین وال از ترکیب ۳ جز, اصلی تشکیل

زیرسازی فلزی به صورت کمربندی-۱

سازه اصلی نگهدارنده-۲

مصالح پرکننده-۳

امروزه این نوع نما از پروفیل های آلومینیومی اکسترود شده طراحی و تولید می گردد که عموما از شیشه به عنوان مصالح پرکننده فضای بین فریم های آلومینیومی استفاده می گردد گرچه می توان از سایر مصالح شامل ورق کامپوزیت .فایبر سمنت برد .چوب و پلی کربنات و … نیز استفاده نمود .

»» دیتیل های کرتین وال مختلفی جهت اجرای نمای شیشه ای کرتین وال مورد استفاده می گردد که اصولی ترین آن استفاده از نبشی فلزی با دو سوراخ لوبیایی و براکت کرتین وال آلومینیومی یا گالوانیزه با سوراخ های لوبیایی با اشکال متنوع می باشد که با این روش میتوان از مزایای سازه کاملا مفصلی بهره برد .

دو روش کلی اجرای نمای شیشه ای کرتن وال *

سیستم استیک “

متداول ترین روش در اجرای کرتین وال روش استیک می باشد بدین صورت که اجزای مختلف استراکچر اصلی شامل پروفیل عمودی و افقی در محل پروژه برش کاری شده و به صورت مجزا برروی بدنه ساختمان نصب می شوند و سپس شیشه یا سایر مصالح پرکننده در داخل فریم های آلومینیومی قرار می گیرند. شاید بتوان گفت امروزه به دلیل صرفه جویی در هزینه حدود ۹۵ درصد پروژه های اجرایی در کشور به این روش اجرا می گردد .

سیستم یونیتایزد “

در این روش تقریبا تمامی عملیات ماشین کاری و مونتاژ سازه اصلی نمای کرتین وال و حتی مونتاژ اتصالات، یراق آلات و واشر ها و شیشه در داخل کارخانه صورت می گیرد و در قطعات کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل نصب باشد به صورت آماده به کارگاه محل نصب حمل می شود. مزیت این روش کنترل کیفیت اجرا به صورت مداوم می باشد و نتیجه بهتری در اجرای کار خواهد داشت . از نقاط ضعف اجرای این سیستم به هزینه بالای آن میتوان اشاره کرد .

مزایای استفاده از نمای شیشه ای کرتین وال *

» سبکی سازه و در نتیجه کم شدن بار مرده وارد بر سازه اصلی

» ایجاد فریم های با ابعاد بزرگ و در نتیجه ایجاد چشم انداز مناسب

» زیبایی منحصر به فرد و استحکام بسیار بالا

» استفاده از زیرسازی مفصلی جهت جلوگیری از مخاطرات تکانه های آنی ساختمان

» استفاده از شیشه جهت استفاده از نور طبیعی جهت کنترل نور توسط شیشه های رنگی و استفاده از شیشه های ۱- ۲ و ۳ جداره.

» آب بندی و هوابندی مناسب جهت کنترل میزان صوت ورودی به فضای داخلی ساختمان

» استفاده از قابلیت ۲ رو رنگ بودن جهت ست نمودن فضاهای داخلی و خارجی ساختمان با رنگ های متنوع .

» استفاه از انواع رنگ های پودری الکترواستاتیک ( ساده و سمباده ای ) – آنادایز ( مات – براق – خش دار ) و طرح چوب برای زیبایی بخشی هر چه بیشتر به فضا .

ویژگی های اجرای نمای شیشه ای کرتین وال توسط * شرکت تکین نما آلومینیوم *

» استفاده از انواع برندهای معتبر تولیذد پروفیل داخل ( شامل پروفیل شرکت های آکپا ایران – آلترال – تتا – تکتاز – کوثر و … )

و پروفیل ساخت کشور ترکیه ( پروفیل شرکت های سارای – آساش – لورنزو و … )

» استفاده از تیم های اجرایی مجرب – کاردان و متعهد

» ارايه راه حل های مفید با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت ممکن جهت اجرای پروژه های خاص

» استفاده از لاستیکهای آب بندی و هوابندی با جنس” ای پی دی ام ” با طول عمر و دوام بالا

» استفاده از نبشی و براکت با سوراخ های لوبیایی جهت ایجاد زیرسازی مفصلی جهت کاهش مخاطرات مربوط به زلزله و تکانه های ساختمان

» تعهد و انگیزه بسیار بالا جهت تولید و اجرا و تحویل به موقع پروژه

» کیفیت و قیمت بسیار مناسب و کاملا رقابتی

انواع نمای شیشه ای کرتین وال *

نمای شیشه ای کرتن وال فیس کپ »»

مراحل اجرای نمای کرتین وال در این نوع نمای شیشه ای ، همانطور که از نامش پیداست در قسمت هایی که پروفیل عمودی و افقی جهت ایجاد سازه آلومینیومی نمای شیشه ای اجرا شده از بیرون نما – پروفیلی به نام نگهدارنده شیشه پیچ شده و درپوش در انواع مختلفی مانند درپوش یو شکل صاف ۲ سانتی یا ۱۰ سانتی یا درپوش منقاری نصب می گردد که متداولترین سیستم نمای شیشه ای کرتن وال می باشد . .

نمای شیشه ای کرتن وال نیم فیس کپ »»

همانند نمای شیشه ای کرتین وال فیس کپ می باشد با این تفاوت که در مراحل اجرای نمای کرتین وال نیم فیس کپ ، قسمت پروفیل های عمودی و افقی ( عمدتا افقی ) به جای نگهدارنده و درپوش از چسبهای با قابلیت انبساط بالا و مقاوم در برابر اشعه خورشید استفاده میگردد .

نمای شیشه ای کرتین وال فریم لس »»

به ۲ صورت اصطلاحا ۲ کاسته و فول فریم لس ( فریم لس یوچنلی ) مورد استفاده قرار می گیرد که البته مدل دو کاسته به دلیل مقدار بالای استفاده از پروفیل آلومینیوم ( گران بودن بیش از اندازه این سیستم ) امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرد .

در مدل دوم که همان سیستم نمای شیشه ای کرتن وال یوچنلی می باشد به صورت کلی به جای اسپیسر معمولی از اسپیسر های یوچنلی ( که خود شامل ۲ نوع است . اول یوچنل پیوسته و دوم یوچنل گسسته ) استفاده شده و به جای چسبهای پلی سولفاید عادی ( که در شیشه های ۲ جداره عادی استفاه می شود ) از چسبهای استراکچرال – دو جزیی – استفاده می گردد . .

مزیت اصلی این سیستم عدم روییت درپوش در نمای خارجی ساختمان و شاید بتوان گفت ایراد اصلی آن محدودیت در ابعاد شیشه های مورد استفاده و هزینه بالای این نوع شیشه ها می باشد .

نمای شیشه ای کرتین وال تقویت شده با فولاد ( رینفرس ) *

بسته به ارتفاع نمای شیشه ای و فواصل بسته شدن پروفیل های عمودی در نمای شیشه ای و فشار های جانبی وارده و ممان اینرسی لازم برای ایجاد سازه ای مستحکم که بتواند وزن و بارهای جانبی را به راحتی انتقال دهد از پروفیل ها با ابعاد متنوعی در ایجاد سازه نمای شیشه ای کرتن وال استفاده میگردد . یکی دیگر از سازه های مورد استفاده در نماهای شیشه ای سازه سیستم رینفرس است که در آن ابتدا از پروفیل های آهنی از جمله تیرآهن آی ۱۰ – ناودانی و قوطی ۴۰*۸۰*۳ به عنوان استراکچر اصلی نمای شیشه ای ( که به صورت جوشی به هم متصل میگردد ) استفاده میگردد . این نوع سازه با توجه به یکپارچگی و ممان بالا تحمل بسیار بالایی در مواجه با بارهای وارده بر نما دارد . پس از اجرای سازه آهنی از پروفیل های آلومینیومی یو شکل ( با انفصال توسط عایق دی الکتریک ) جهت پوشش قسمت داخلی و خارجی سازه اهنی استفاده میگردد – این نوع سازه ( نمای کرتین وال رینفرس ) در قسمت هایی از نما به کار گرفته میشود که امکان استفاده از سازه آلومینیومی به تنهایی – وجود ندارد . از جمله محاسن این سیستم میتوان به استحکام بسیار بالا – اجرای طرح های نامنظم هندس در نما و امکان استفاده از شیشه هایی با ابعاد بسیار بزرگ اشاره نمود .محاسبات استاتیکی کرتین وال – کلیک کنید …

محاسبات استاتیکی نمای شیشه ای کرتین وال محاسبات استاتیکی نمای شیشه ای فریم لس

“صحت عمل به تعهدات و رعایت اصول حرفه ای مشتری مداری برای ما جز مهترین اصول است.”