نرده شیشه ای

 

نرده شیشه ای / هندریل شیشه ای / جان پناه شیشه ای / حفاظ شیشه ای

 

نرده شیشه ای که با نامهای دیگری از جمله هندریل شیشه ای و یا جان پناه شیشه ای هم شناخته میشود یکی از مصالح مدرن و پرکاربرد امروزی است که استفاده از ان در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان های ویلایی ، مسکونی ، اداری و تجاری باب شده است  .

شیشه به دلیل ذات شفاف ، ظرافت و  قدرت ایجاد چشم اندازهای بی بدیل به بخش جدایی ناپذیر نمای ساختمان های مدرن تبدیل شده است و بدین روست که شیشه تبدیل به نخستین انتخاب جهت استفاده در نمای ساختمان های مدرن امروزی شده است .

 

انواع نرده شیشه ای

 

نرده  شیشه ای مدرن انواع بسیار متنوعی دارد که بسته به کاربری مورد نیاز و سلایق مختلف از انها به عنوان حفاظ و یا جداکننده فضاهای مختلف استفاده میگردد .

انواع هندریل شیشه ای به دلیل ظرافت و زیبایی ، استحکام مناسب ، ایجاد نمایی شفاف  و مدرن بودن جایگزین بسیار مناسبی برای  انواع حفاظ های دیگر از جمله اهنی می باشد .

در این گفتار انواع مدل های مختلف نرده شیشه ای را معرفی و موارد و محل کاربرد  و مزایای هر کدام را به طور جداگانه به بحث میگذاریم .

 

هندریل شیشه ای روکار یا اکسپوز

 

یکی از انواع پرکاربرد حفاظ شیشه ای ، سیستم هندریل شیشه ای روکار یا اکسپوز است که همانگونه که از نام آن پیداست دارای پایه های نمایان و قابل روئیت است  و عموما به عنوان حفاظ در بالکن ، ووید و یا بام به عنوان جان پناه استفاده میوشد . این نوع نرده شیشه ای معمولا  پس از اتمام کف سازی نهایی و با پیچ های مخصوص یر روی کف معماری نصب میشود .

نرده شیشه ای روکار
نرده شیشه ای روکار

پروفیل های الومنیومی مورد استفاده در این سیستم غالبا  از الباژ 6063 و فابریک  که دارای سختی و استحکامی بالایی هستند میباشد . همچنین عموما این سیستم در محل هایی استفاده مبشود که سطح تراز و صافی درند .

ضمنا بهتر است در این سیستم جهت همراستایی و قرار گیری مناسب شیشه ها در کنار یکدیگر ، از هندریل که میتواند از جنس الومنیوم ( با مقاطع مختلف )  و با چوب باشد استفاده نمود .

 

دو روش  اصلی جهت اجرای  پایه هندریل شیشه ای اکسپوز یا روکار وجود دارد .

 

1- استفاده از پروفیل های الومنیومی منقطع جهت استفاده در پایه ها و استفاده از کاور آلومنیومی سرتاسری جهت پوشش پایه ها.

2- استفاده از پروفیل الومینیومی اکسپوز اکستند که به صورت یکسره به عنوان پایه در سیستم نرده شیشه ای روکار استفاده میشود .

 

نوع و ضخامت شیشه های قابل استفاده در سیستم نرده شیشه ای روکار :

 

در اجرای هندریل شیشه ای روکار به طور استاندارد بایستی از 2 لایه شیشه به ضخامت 8 میلیمتر سکوریت  که با طلق پی وی بی 1.52 بر روی یکدیگر لمینیت شده باشند ( با ضخامت کلی 17.5 میلیمتر ) استفاده شود .

همچنین بهتر است جهت جلوگیری از کاهش شفافیت شیشه ها به هنگام عملیات لمینیت ، از شیشه های سوپر کلیر جهت لمینیت این نوع شیشه استفاده کرد .

همچنین در برخی مکانها که خطر کمتری جهت تردد انسانها وجود دارد ، میتوان  از شیشه های غیر لمینیت ( به صورت سکوریت تک جداره 10 یا 12 میل ) نیز استفاده نمود و یا ضخامت جداره های لمنیت را جهت بهینه سازی مالی به 6 میلیمتر تقلیل داد . البته این موضوع یعنی استفاده از شیشه های تک جداره سکوریت به طور کلی توصیه نمیشود .

نرده شیشه ای دفنی یا توکار

 

یکی دیگر از انواع هندیل شیشه ای که شباهت زیادی با هندریل شیشه ای تو کار دارد ، هندریل شیشه ای دفنی است . شاید بتوان گفت تنها تفاوت این دو مدل نرده شیشه ای این است که در نرده شیشه ای دفنی ، پروفیل های پایه نرده شیشه ای در داخل کف سازی پنهان میشود .

دیتیل نرده شیشه ای دفنی توکار
دیتیل نرده شیشه ای دفنی توکار

این مدل نرده شیشه ای از لحاظ طراحی ساده تر و مینیمال تر از سایز گزینه ها به نظر می اید . در اجرای این مدل هندریل شیشه ای بایستی قبل از اتمام عملیات نصب متریال کف سازی ، فضای لازم برای پروفیل های پایه این سیستم در نظر گرفته شود .

پس از اتمام نصب سیستم هندریل شیشه ای دفنی تنها پروفیلی که در کف دیگه میشود ، یک پروفیل الومنیومی صفحه ای ظریف است . همچنین در نصب این سیستم هم بهتر است از هندریل های چوبی و یا الومینیومی جهت استحکام و هم راستا نمودن شیشه ها استفاده نمود .

نرده شیشه ای دفنی
نرده شیشه ای دفنی

مهمترین موضوع در اجرای سیستم هندریل دفنی ، اب بندی است که میتوان با استفاده با ایجاد گاتر جهت هدایت اب به کف شور اقدام نمود .

 

نوع و ضخامت شیشه های قابل استفاده دراجرای نرده شیشه ای دفنی :

 

در اجرای هندریل شیشه ای دفنی به طور استاندارد بایستی از 2 لایه شیشه به ضخامت 8 میلیمتر سکوریت  که با طلق پی وی بی 1.52 بر روی یکدیگر لمینیت شده باشند ( با ضخامت کلی 17.5 میلیمتر ) استفاده شود .

همچنین بهتر است جهت جلوگیری از کاهش شفافیت شیشه ها به هنگام عملیات لمینیت ، از شیشه های سوپر کلیر جهت لمینیت این نوع شیشه استفاده کرد . همچنین در برخی مکانها که خطر کمتری جهت تردد انسانها وجود دارد ، میتوان  از شیشه های غیر لمینیت ( به صورت سکوریت تک جداره 10 یا 12 میل ) نیز استفاده نمود و یا ضخامت جداره های لمنیت را جهت بهینه سازی مالی به 6 میلیمتر تقلیل داد . البته این موضوع یعنی استفاده از شیشه های تک جداره سکوریت به طور کلی توصیه نمیشود .

 

هندریل شیشه ای پوینت فیکس ( فیکس پوینت )

یکی از سیستم های  پر طرفدار و زیبا در اجرای  هندریل شیشه ای ، سیستم نرده شیشه ای فیکس پوینت است که در ان در محل اتصال شیشه به بدنه کار ، شیشه ها سوراخ کاری شده و با استفاده از فیکس پوینت ، شیشه به بدنه اصلی متصل میگردد .

فیکس پوینت ها یا همان قطعات اتصال شیشه ها میتواند از جنس اهن ، استیل ( که دارای سری الیاژهای متفاوتی است ) و یا الومینیوم باشد که بسته به اینکه مکان مورد استفاده از جهت رطوبت و شرایط جوی دیگر به چه صورت است ، قابلیت استفاده خواهد داشت .

به هنگام نصب این سیستم ، مهمترین موضوع زیرسازی محل اتصال شیشه یه بدنه است که بهتر است در این محل های اتصال از قوطی اهنی و با بتن مصلح استفاده نمود .

نرده شیشه ای
نرده شیشه ای

همچنین بهتر است در قسمتهای راه پله و چان پناه بام و بالکن ها از شیشه 2 لایه سکوریت – لمنیت استفاده نمود .

 

 

نرده شیشه ای اسپیگات ( اسپیگوت )

یک دیگر از سیستم های حفااظ و یا جان پناه شیشه ای ، سیستمی است به نام حفاظ شیشه ای اسپیگات که در ان از پایه های نمایان و مجزا به ارتفاع 12 الی 25 سانتیمتر که با فواصل معین و استاندارد به کف نصب میگردد ، استفاده میشود .

جنس پایه های سیستم اسپیگات میتواند از استیل ، الومنیوم و یا اهن باشد که دارای خاصیت زنگ پذیری مناسبی است . این پایه ها دارای طراحی های متفاوتی است که بسته به استحکام و سلایق مختلف ، در محل های گوناگون از جمله راه پله ، جان پناه بام و بالکن و ووبدها قابل اجرا است .

نرده شیشه ای اسپیگات
نرده شیشه ای اسپیگات

یکی دیگر از مکان های مورد استفاده  نرده شیشه ای اسپیگات ، دور استخرها میباشد . پایه های اسپیگات به دلیل طراحی منحصر به فرد امکان عبور اب از زیر شیشه ها را میدهد که در استخرها و جهت نظافت کف زیر شیشه ها ، استفاده از سیستم نرده شیشه ای  اسپیگات گزینه  مناسبی است .

مانند سایر انواع هندریل های شیشه ای میتوان از شیشه های سکوریت – لمینیت با ضخامت ها و ساختار های مختلف در این سیستم نیز استفاده نمود  .

نرده شیشه ای 1
نرده شیشه ای 1

در بالا به طور  خلاصه به 4 مورد از پر کاربرترین سیستم های جان پناه شیشه ای  اشاره شد . به طور کلی سیستم های دیگری نبز جهت اجرای هندریل شیشه ای وجود دارد که این سیستم ها ترکیباتی از پروفیل های الومنیومی ، اهنی و یا استیل با شیشه میباشد که میتواند دارای مقاطع گرد ، مستطیل ، مربع و غیره باشد .

 

شرکت تکین نما آلومینیوم به شماره ثبت 449037  با سالها تجربه در زمینه  تولید و اجرای انواع سیستم های هندریل شیشه ای  و با استفاده از  کادری مجرب و متعهد  و رزومه قوی آمادگی خود را جهت تولید و اجرای این سیستم ها در پروژه های کارفرمایان محترم ( در سراسر ایران  و کشورهای همسایه )  اعلام میدارد .