نمای شیشه ای کرتین وال مازندران رویان

انواع نمای شیشه ای کرتین وال، فریم لس و فیس کپ

“صحت عمل به تعهدات و رعایت اصول حرفه ای مشتری مداری برای ما جز مهترین اصول است.”

نمای کرتین وال چگونه است؟
نمای لامل، یا همان نمای کرتین وال یکی از سیستم های مدرن نمای ساختمان است که دارای ساختاری ساکن است. سازه ایستاده خود سازه ای است که وزن سنگین شیشه را بر روی سازه نماه پرده یا اسکلت و شاسی مربوطه نگه داشته و هیچ بار مرده ای بر ساختمان تحمیل نمی کند.

در واقع ، نمای کرتین وال یا اصطلاحاً نمای لاملا ، نمای شیشه ای است که در صورت نصب صحیح ، معمولاً متوجه وزن شیشه و بار انرژی ناشی از وزش باد ، طوفان و بارندگی می شود ، اما خود ساختمان متوجه نمی شود. .

در حقیقت می توان گفت که سیستم نمای کرتین وال سازه ای جداگانه در ساختمان است. نمای پرده ای ، پرده لاتین نامیده می شود ، یکی از انواع نمای شیشه ای ساختمان و از نظر مسائل ساختاری از نظر ارتفاع ، بهترین نمای شیشه ای ساختمان است. در این نوع نما معمولاً از مواد سبک خصوصاً ترکیبات ساخته شده از آلومینیوم و شیشه استفاده می شود.

در واقع نمای کرتین وال از دسته نمای خشک و تهویه است که در مقایسه با نسل قبل از زیبایی خاصی برخوردار است. به نسل قبل از نمای کرتین وال ، نمایش بدون قاب روی آهن گفته می شد. در این نسل با نصب سیستم بدون فریم روی آهن ، مشکلات زیادی از نظر آب بندی و هوادهی وجود داشت.

نکته دیگری که باید در مورد نمای کرتین وال بدانید این است که ساختار آلومینیومی لایه ای کرتین وال توانایی نصب سایر مواد پوشش دهنده مانند نمای سرامیکی ورق آلومینیوم کامپوزیت را با توجه به محاسبات ساختاری دارد.

قبل از ورود به جزئیات ، باید تعریف درستی از نمای کرتین وال داشته باشیم. Curtain Wall اصطلاحی انگلیسی برای نوعی نما است که معادل فارسی آن به عنوان کرتین وال شناخته می شود.

نماها و پرده ها هر دو مانع و فاصله بین دو فضا هستند ، یکی از آنها به فواصل سخت و سنگین و دیگری به عنوان سد سبک و انعطاف پذیر شناخته می شود. محققان با ترکیب این دو اصطلاح یا در واقع این دو نوع نگهدارنده به ترکیبی دست یافته اند که هم از استحکام و مقاومت نما و هم از زیبایی و سبک بودن پرده برخوردار است.

بدین ترتیب نام Curtain Wall برای این نوع نما انتخاب شده است. به نمای کرتین وال ، سازه های ساکن گفته می شود زیرا هیچ گونه بار و سنگینی بر روی ساختمان تحمل نمی کنند و تنها نیروهایی که می توانند مقاومت کنند نیروی وزنی خود و همچنین نیروهای جانبی مانند باد ، باران و طوفان هستند.

نمای کرتین نمای انواع مختلفی دارد و پرکاربردترین مواردی که حتما در ساختمان های ساخته شده در کوچه ها و خیابان های اطراف محل زندگی خود دیده اید ، نمای نمای پرده ای شیشه ای هستند.

از ویژگی های مهم نمای کرتین وال عایق حرارتی ، رطوبت و صدا آن است. این ویژگی باعث بهینه سازی دمای محیط و نور در نمای ساختمان می شود. به این ترتیب ، مصرف انرژی های مختلف از جمله برق در ساختمانهایی که نمای کرتین وال دارند کاهش می یابد.

از طرف دیگر ، از آنجا که نماهای پرده سازه های بسیار سبک هستند و باعث کاهش بار کلی ساختمان می شوند ، بنابراین مقاومت خوبی در برابر زلزله دارند. نصب نمای پرده ای نما بسیار آسان تر از نصب سایر نمای ساختمان است. این نما نیز بسیار زیباست و از نظر قیمت از لحاظ اقتصادی از سایر نمای ساختمان مقرون به صرفه است.

اگر بخواهیم نمای کرتین وال را کمی بیشتر از نظر فنی تعریف کنیم ، کرتین وال در واقع شاسی و اسکلت است که در اطراف نمای پروژه ساخت قرار می گیرد. در این نوع نما ، شیشه هایی که قرار است به عنوان نمای ساختمان نصب شوند ، به جای اینکه روی خود ساختمان قرار بگیرند ، روی سازه کرتین وال نصب می شوند.

به این ترتیب از وزن شیشه های نصب شده روی ساختمان کاسته می شود. این کاهش وزن باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله می شود. بسیاری از نمای های پرده ای نمای بر روی ساختمان های بزرگ و معروف در تهران نصب شده است که با کمی دقت می توانید متوجه آنها شوید.

همانطور که گفته شد ، سازه اصلی و هسته کرتین وال یا ساختار آن از شاسی و لاملا ساخته شده و سپس شیشه یا سایر پوشش ها با دقت و ظرافت روی آنها نصب می شود.

حالا باید این سوال برای شما پیش آمده باشد که لاملا چیست ، لاملا در واقع همان ساختار آلومینیومی است که شیشه نما روی آن نصب شده است. این اسکلت ها به دو جهت افقی و عمودی نصب می شوند و فضای مشبک مناسب برای نصب صفحات شیشه یا غیره ایجاد می کنند.

اسلایدهای عمودی را میلیونیم ها و اسلایدهای افقی را می توان انتقال کرتین وال نامید. لاملا ها نیز با توجه به طراحی نمای کرتین وال و کاربرد آنها انواع مختلفی دارند. از مشهورترین انواع لته ها می توان به ملافه های آلومینیومی ، اسکلت های فلزی و اسکلت های چوبی اشاره کرد. در حال حاضر ، ورقه آلومینیوم پرکاربردترین نوع صفحه است.

سطح مقطع لت ها نیز توسط مهندسان برای قفل شدن ملافه ها با شیارهای خاص روی آنها و یا قرار دادن شیشه در فضای بین میلی متر و ترانس طراحی شده است.

آنها همچنین به گونه ای طراحی شده اند که می توان شیشه را با لاستیک مخصوصی به نام EPDM در برابر نفوذ و کاهش گرما عایق بندی کرد. بنابراین ، کرتین وال عایق صدا ، گرما و رطوبت عالی هستند.

همانطور که قبلاً گفتیم انواع مختلفی از جمله انواع ورقهای استیل ، چوبی و آلومینیومی وجود دارد که بهترین آنها انواع ورقه های آلومینیومی است. معمولاً در بیشتر پروژه های کشور ما می بینیم که از لاملا های آلومینیومی استفاده شده است.

دلیل استفاده از لت های آلومینیومی این است که نمونه های استیل و چوبی به دلیل خوردگی و وزن زیاد باعث ایجاد مشکلات عایق می شوند. همین امر باعث شد خیلی زود این لاملاها از صنعت نمای ساختمان حذف شوند.

در مقابل ، نمونه آلومینیومی لاملا و آلیاژهای مشابه ، به دلیل خواصی مانند استحکام بالا در حالی که سبک بودن ، قدرت جیگ و استیک بالا برای عایق رطوبت و هوادهی در نظر گرفته شده است. این مزایای به ظاهر ساده باعث شده است که طراحان ، معماران و مهندسان عمران علاقه زیادی به استفاده از نمای کرتین وال با روکش آلومینیوم داشته باشند.

سیستم های نمای نمای پرده ای نیز از نظر نصب به دو نوع تقسیم می شوند. نوع اول را بدون فریم یا بدون خطوط مرئی می نامند و نوع دوم را با نام facecap می شناسند.

قاب های نمای کرتین وال نمونه به دو زیر فریم فول فریم و اوفرام تقسیم می شوند که هر یک از آنها با توجه به شرایط پروژه ساختار نما و سایر عوامل توسط مهندسان و معماران حرفه ای انتخاب می شوند. آنها پس از اتمام طراحی از نظر فنی و زیبایی در سایت پروژه نصب می شوند.

از تاریخچه نما کرتین چه می دانید؟
در این قسمت می خواهیم شما را با تاریخچه شکل گیری نمای کرتین وال آشنا کنیم. جالب است بدانید که در قرن نوزدهم ، با توسعه استفاده از صفحات شیشه ای بزرگ در ساختمان ها ، سیستم های نمای کرتین وال نیز ظهور کردند. از اواسط دهه سی و با شروع استفاده از آلومینیوم در صنعت ساختمان ، استفاده از نمای پرده ای نما محبوبیت بیشتری پیدا کرد.

نمای کرتین وال سیستم های روکش غیر سازه ای برای نماهای خارجی ساختمان هستند که معمولاً در نمای ساختمان های بزرگ و چند طبقه استفاده می شوند. نمای پرده ای نما مانع ما بین نما داخلی و فضای خارجی است و بنابراین باعث کاهش وزن و بارهای وارد شده مانند باد و ارتعاشات شدید بر روی سازه های اصلی ساختمان می شود. این یکی از مهمترین مزایای استفاده از کرتین وال بر روی نمای سنتی ساختمان است.

نمای ساختمان Curtain Wall از یک قاب آلومینیومی سبک ساخته شده است. هنگام نصب و اجرای نماهای پرده ، پانل های مات و شفاف ، که معمولا از شیشه ساخته می شوند ، بین قاب های خاص نصب می شوند.

نمای کرتین وال را می توان با ترکیبی از سیستم های دیگر مانند چوب ، به سبک و سیاق مدرن تری طراحی کرد تا علاوه بر زیبایی عایق بالاتری داشته باشد.


ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*